Czy zbieranie zakrętek ma sens? Wywiad z Michałem Żukrowskim

Źródło: Zakretki.info – Pomagamy nie tylko przyrodzie… Źródło: Zakretki.info – Pomagamy nie tylko przyrodzie…

Pojawia się hasło: „wózek za zakrętki”. Liczy się ilość – im więcej plastikowych korków, zakrętek, nakrętek tym lepiej. Czy akcja zbierania zakrętek może komuś pomóc? Czy ktoś po prostu nas wkręca? – Zbieranie zakrętek może pomóc, ale jeżeli jest dobrze zorganizowane – mówi Michał Żukrowski, Prezes Zarządu Fundacji Bez Tajemnic i koordynator akcji Zakretki.info – Pomagamy nie tylko przyrodzie…

Joanna Szubierajska: Wiele osób zbiera zużyte zakrętki, by wymienić je na sprzęt rehabilitacyjny. Czy naprawdę zakrętki mogą komukolwiek pomóc?Michał Żukrowski: Dowody na to, że zbieranie nakrętek może pomóc znajdują się na stronie naszej fundacji. Pomogliśmy kilkunastu dzieciakom zakupując sprzęt rehabilitacyjny. W naszym rozliczeniu rocznym dostępnym na stronie internetowej można zobaczyć, że ponad 100 tys. kg plastikowych zakrętek zostało przekazanych na rzecz zakupu sprzętu rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych dzieci. Odpowiadając na pytanie: – zbieranie zakrętek może pomóc, ale jeżeli jest dobrze zorganizowane. Dobre „know how”, które wypracowaliśmy w ciągu kilku lat sprawiło, że działamy i pomagamy.

Dlaczego nakrętki, a nie puszki, czy makulatura?


Kilka lat temu wpadliśmy na pomysł, że chcemy pomagać, ale nie wiedzieliśmy jak. Stwierdziliśmy, że trzeba pozyskać skądś środki, jednak pozyskanie pieniędzy od sponsorów jest dosyć trudne. Dlatego stwierdziliśmy, że trzeba zbierać jakiś surowiec wtórny. Zbieranie makulatury, która ma niską wartość i którą wszyscy zbierają na jakieś własne potrzeby, nie miałoby większego sensu. A jeżeli chodzi o aluminium, to są to najczęściej puszki po piwie, więc nie możemy usprawiedliwiać i promować picia alkoholu, niesieniem pomocy niepełnosprawnym. Szkłem można się pokaleczyć. Metal jest ciężki i nie wyobrażam sobie też sytuacji, w której przedszkolak dźwiga lodówkę. Natomiast zakrętki są ogólnodostępne, każdy ma z nimi do czynienia i każdy przynajmniej raz dziennie taką zakrętkę plastikową odkręca. Stwierdziliśmy, że są małe, poręczne i kolorowe, więc ludzie nie powinni mieć problemu by je zbierać. I faktycznie, taka formuła się przyjęła. 
Moim zdaniem
Czy zbierasz zakrętki?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Pasaż zakupowy