Dobra fotografia to taka, o której moglibyśmy rozmawiać godzinami…

Paweł Niedźwiedzki, Laureat Konkursu Przyroda Ojczysta 2016Paweł Niedźwiedzki, Laureat Konkursu Przyroda Ojczysta 2016

Dobra fotografia to taka, która niesie ze sobą jakąś historię i moglibyśmy rozmawiać o niej godzinami, fotografia bez historii to zwykły dokument, plik na dysku - mówi w wywiadzie dla Ekologia.pl Paweł Niedźwiecki, Laureat konkursu Przyroda Ojczysta 2016.

Joanna Szubierajska: Jak zaczęła się Twoja przygoda z fotografią?



Paweł Niedźwiecki: Około 20 lat temu kupiłem pierwszy aparat. To był kompakt firmy Olympus i choć naukę fotografii zacząłem dopiero kilka lat temu, gdy kupiłem pierwszą lustrzankę, to chyba tamten moment był najważniejszy. Po lesie lubiłem chodzić od zawsze, dołączając do tego aparat, długo nie musiałem czekać na załapanie przysłowiowego "bakcyla".

Dziś każdy może robić zdjęcia. Ale czy każdy powinien?

W odniesieniu do fotografii przyrody, to zdjęcia może robić każdy, owszem, ale powinien tylko ten kto szanuję naturę i kieruje się kodeksem etyki fotografii przyrodniczej.

Jak zrobić idealne technicznie zdjęcie? Jest to kwestia ciężkiej pracy, przypadku?

Idealne technicznie zdjęcie, to dla mnie pojęcie subiektywne. Oczywiście istnieją stałe zasady fotografii, które powinniśmy mieć zawsze gdzieś z tyły głowy, ale nie zawsze idealne technicznie znaczy ładne. Fotografia przyrody to pasja, w której człowiek nigdy nie czuje się dość dobry i stale uczy się czegoś nowego, jeżeli zaczniemy podchodzić do niej schematycznie, zwracając uwagę tylko na walory techniczne to przestanie nas interesować, bawić, ale to moje spojrzenie.

Opowiedz o największych trudnościach z jakimi przyszło ci się zmierzyć

Fotografuję dziką przyrodę, trudności tutaj jest bardzo dużo, zaczynając od pogody, a kończąc na często trudno dostępnym terenie. Ciężko jest mi przytoczyć konkretną sytuację. Każde zdjęcie niesie ze sobą jakąś historię, trzeba pokonać jakąś drogę, żeby to zdjęcie wykonać. Raz pomarznąć, raz wybrudzić się w błocie... kwestia motywacji :)

Co chcesz wyrazić przez swoje zdjęcia?

W swoich fotografiach próbuje pokazać świat, którego w codziennych czynnościach życia nie dostrzegamy, a on istnieje całkiem blisko, tuż obok nas i jego istnienie zdaje się być całkiem zależne od nas. Jak się nie zatrzymamy na chwilę i nie zdamy sobie sprawy, jaki mamy na niego wpływ, to pozostaną nam tylko fotografie, albo wypchane eksponaty w muzeum.
Paweł Niedźwiecki, Laureat Konkursu Przyroda Ojczysta 2016


Czy są jacyś fotografowie, na których się wzorujesz?

"Wzorowanie" to złe sformułowanie. Istnieje wielu twórców, których historie i zdjęcia są dla mnie merytorycznie bardzo cenne... Chciałbym tutaj zaznaczyć, że fotografia przyrody to nie tylko robienie zdjęć, ale także szereg czynności, które trzeba wykonać, żeby te fotografie uzyskać. W zasadzie zaczynam już fotografować na etapie planowania, w czasie budowania leśnej kryjówki, w czasie wielogodzinnej obserwacji. W tym obszarze jest najwięcej nauki, samo naciśnięcie spustu migawki wydaje się w tym wszystkim najprostsze.

Dobra fotografia to taka, która…?

...niesie ze sobą jakąś historię i moglibyśmy rozmawiać o niej godzinami, fotografia bez historii to zwykły dokument, plik na dysku.

Jakie plany na przyszłość fotograficzną?

Nadal zamierzam pokazywać otaczającą nas dziką przyrodę.

Dziękuję za rozmowę




Joanna Szubierajska, Ekologia.pl


Ocena (2.5) Oceń: