Fotografia pozwala zaspokajać instynkt łowcy

Jerzy Mazur, Laureat Konkursu Przyroda Ojczysta 2015 Jerzy Mazur, Laureat Konkursu Przyroda Ojczysta 2016

„Fotografowanie przyrody to jest zabawa z podchodami, śledzeniem, przewidywaniem ruchu przeciwnika, to nie tylko moc wrażeń, ale również praca wymagająca sił własnych i środków finansowych. Wymaga dużego samozaparcia, wytrwałości i konsekwencji w działaniu” ‒ mówi w wywiadzie dla Ekologia.pl Jerzy Mazur, Laureat konkursu Przyroda Ojczysta 2016.Joanna Szubierajska: Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z fotografią?

Jerzy Mazur: Fotografią interesuję się od momentu, kiedy dostałem mój pierwszy aparat Certo KN 35 w wieku 9 lat. Fotografia jest moją pasją do dziś. Od zawsze jak sięgam pamięcią to aparat fotograficzny towarzyszył mi w moim codziennym życiu. Fotografią przyrodniczą interesuję się od około 3 lat. Fotografowanie ptaków to jeden z najprzyjemniejszych sposobów spędzania wolnego czasu. Ruch, kontakt z przyrodą, pogłębianie wiedzy, a nawet zaspokajanie instynktu łowcy (bezkrwawe polowania) albo zbieracza (kolekcjonowanie gatunków).

Skąd czerpiesz inspiracje?

Czytam i studiuję literaturę fotograficzną i przeglądam strony w sieci poświęcone fotografii przyrodniczej, ptasiej. Doskonalę warsztat poprzez częste wizyty w terenie. W moim odczuciu przynosi to coraz lepsze efekt i niesamowicie szybko wzbogaca mój zasób wiedzy.

Gdzie najbardziej lubisz fotografować?

Każde miejsce z dale od miejskiego zgiełku. Las w którym można nasłuchiwać dudki w okresie godowym. Nad stawem lub rzeką gdzie można zaobserwować zimorodki lub ptaki brodzące. Czyli ogólnie mówiąc każde miejsce gdzie można spotkać głównych aktorów moich zdjęć czyli ptaki.

Fotografowanie przyrody wymaga cierpliwości i umiejętności obserwacji. Czy masz jakąś receptę „dobre” zdjęcie?

Fotografowanie przyrody to jest zabawa z podchodami, śledzeniem, przewidywaniem ruchu przeciwnika, to nie tylko moc wrażeń, ale również praca wymagająca sił własnych i środków finansowych. Wymaga dużego samozaparcia, wytrwałości i konsekwencji w działaniu. Ważny jest też sprzęt i wyposażenie, dobre maskowanie. To są warunki dzięki którym mam szansę na dobre ujęcie.


fot. Jerzy Mazur

fot. Jerzy Mazur


Fot. Jerzy Mazur
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy