ELEKTROWNIA ATOMOWA FUKUSHIMA. SKAŻENIE RADIOAKTYWNE

Krzysztof Wojciech Fornalski (28 lat), fizyk jądrowy Krzysztof Wojciech Fornalski, fizyk jądrowy

Czy po doświadczeniach Czarnobyla powinniśmy się bać energetyki jądrowej? O przyczynach i ewentualnych skutkach awarii elektrowni atomowej Fukushima I rozmawiamy z fizykiem jądrowym z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku Krzysztofem Wojciechem Fornalskim.Jakie są przyczyny i przebieg katastrofy w elektrowni Fukushima w Japoni?

Przyczyna jest jedna: gigantyczne tsunami, które uszkodziło system chłodzenia reaktorów elektrowni. Wiemy dobrze, iż pierwsze zdarzenie jakie miało miejsce, to bezproblemowe wyłączenie wszystkich reaktorów w momencie wystąpienia wstrząsów sejsmicznych. Tego typu elektrownie zostały zaprojektowane z myślą o trzęsieniach ziemi i przechodziły takie próby wiele razy.
Nie jest możliwy scenariusz czarnobylski, ponieważ uczymy się na błędach i wszelkie "czarnobylskie" usterki zostały dawno temu usunięte.
Zatem automatyczne wyłączenie reaktorów przebiegło pomyślnie. Jednakże pomimo wyłączenia reaktory wciąż posiadały bardzo wysoką temperaturę, co też jest rzeczą całkowicie normalną. W takiej sytuacji włączył się agregat zasilający pompy, aby woda mogła cały czas krążyć i schładzać reaktor. I tutaj też wszystko przebiegało bez żadnych problemów. Niestety fala tsunami uszkodziła pompy, woda przestała płynąć, reaktor się przegrzał, powstało dużo pary wodnej i dalszą historię wszyscy znają.

Szczęśliwie tego typu reaktory, choć już bardzo sędziwe, posiadają bardzo dobre systemy zabezpieczenia rdzenia reaktora przed zniszczeniem. Nawet w sytuacji całkowitego stopienia się prętów paliwowych, cały rdzeń pozostanie w specjalnej obudowie.

Reaktory produkowane dzisiaj posiadają minimum cztery niezależne agregaty i pompy, więc w przypadku nowych reaktorów do tego typu awarii by nie doszło.
Moim zdaniem
Czy polski program atomowy powinien być kontynuowany?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy