Przemoc wobec zwierząt. Problem agresji wobec zwierząt jest dość powszechny.

pies

Kiepski humor, szef naskoczył w pracy, a akurat nawinął się pies. Zresztą trzeba czasami pokazać, kto tu jest Panem. Wiele ostatnio się słyszy na temat zabijania i okaleczania zwierząt. Czy faktycznie zwierzęta są aż tak źle traktowane? A może szum medialny wokół tych zderzeń jest przesadzony? O tym, że pies to nie zabawka, a istota żywa, która czuje, myśli i kocha mówi zoopsycholog, Antonina Kondrsiuk.Joanna Szubierajska: Pies jako zabawka – wezmę psa, będzie dla dziecka. A jak się znudzi to…. Dlaczego niektórzy ludzie traktują zwierzęta przedmiotowo? Przecież pies to żywa istota, która ma uczucia – kocha i cierpi.

Antonina Kondrsiuk: Niestety cały czas nie dla wszystkich ludzi jest zrozumiałe, że pies jest istotą, która poza potrzebami bytowymi (jedzenie, ciepły kąt) ma uczucia, że deficyt w zaspokajaniu jego potrzeb psychicznych i emocjonalnych powoduje czasami trudne do odwrócenia zmiany. Myślę, że wynika to z ogólnego poziomu kultury naszego społeczeństwa i braku odpowiedniej edukacji.

Branie psa dla dziecka jest tego najlepszym przykładem – dziecko się domaga zwierzątka jak kolejnej zabawki i rodzice ulegają, nie zastanawiając się, o tak naprawdę znaczy opieka nad żywym stworzeniem i czy są na to gotowi. Jeżeli dziecko się znudzi (a to z reguły po jakimś czasie następuje) lub co gorsze pies nie spełnia oczekiwań i sprawia kłopoty, często zostaje wyeksmitowany z rodziny. Takie postępowanie uczy dziecko, że jeżeli jest problem, to należy się go pozbyć, i że pies jest przedmiotem, który można usunąć jak nie pasuje do wnętrza.

Na fali popularności portali społecznościowych pojawił się nowy trend: bronimy zwierząt, siedząc przed komputerem. Czy internetowe petycje i akcje mają sens?

Oczywiście! Uważam, że internetowe petycje mają sens, bo jednoczą obrońców praw zwierząt i dają poczucie, iż jest dużo ludzi,
Ludzka agresja wobec zwierząt to agresja skierowana do istot słabszych i bezbronnych, którym winniśmy opiekę i protekcję.
którzy myślą tak jak ja oraz zapewniają większą siłę przetargową. Nie każdy jest gotowy na bezpośrednie zaangażowanie się w obronę praw zwierząt, natomiast może wspomóc wszelkie zainspirowane przez tych prawdziwych działaczy akcje dodając swój głos. To bardzo ważne. Efekt skali powoduje, że postulaty zostają zauważone i brane pod uwagę przez decydujące czynniki.
Moim zdaniem
Czy kary za znęcanie się nad zwierzętami są wystarczająco wysokie?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy