ZIELONONÓŻKA KUROPATWIANA. Kurka o zielonych nogach znów popularna

tooltip
źródło: Ekofarmer
Czy Polska powinna być krajem wolnyn od GMO?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Głosuj

Zielononóżka kuropatwiana czyli kurka o zielonych nogach, znów powraca do łask. O wyższości jaj od kur zielononóżek z Jowitą Bochenek z gospodarstwa ekologicznego Ekofarmer rozmawia Adriana Borkowska z Ekologia.pl.Skąd pochodzi rasa kury zielononóżki kuropatwianej?

Z tego co nam wiadomo jest to rasa polska, chociaż lubią się również do niej przyznawać nasi południowi sąsiedzi.

W ostatnich czasach jest to dosyć chętnie hodowany ptak. Dlaczego?

Głównym czynnikiem wpływającym na chęć hodowania tej odmiany kury jest bardzo mocno obniżona zawartość cholesterolu w jajku oraz smak i walory odżywcze mięsa kur tej rasy. Każdy zapytany kucharz potwierdzi, że nie ma lepszego rosołu niż z zielononóżki (pomijając smak, rosół jest też bardzo chudy).

Czy trudna jest hodowla kur zielononóżek?

Na pewno nie jest to łatwa sprawa. Pomijając fakt, iż odmiana ta lubi sobie polatać (stąd ogrodzenia na naszej farmie wyglądają jak w wojsku), jest bardzo słabą nioską. Uczeni podają ,że jest to około 140-180 jaj w skali roku – zgadzam się z tym w 100 proc. Kolejnym czynnikiem utrudniającym hodowle jest fakt, iż rasa ta w większych stadach przejawia zdolności do kanibalizmu i pterofagii (wydziobywania piór), co powoduje konieczność prowadzenia kilku mniejszych stad.

Czy przysłowiowy Kowalski może sobie pozwolić na małą hodowlę zielononóżek?

Z całą pewnością tak. Mamy już sporą rzeszę klientów, którzy zakupili w naszym gospodarstwie pisklęta czy też większe kury/koguty i z pełnym powodzeniem, na potrzeby własne zajmują się hodowlą tej rasy. Trzeba oczywiście pamiętać o odpowiedniej paszy, witaminach etc…

Czy można powiedzieć, że mają inny charakter niż pozostałe kury?

Charakter – hmmmn..... Ciężko powiedzieć, choć z drugiej strony biorąc pod uwagę chęć latania oraz wyżej opisywany problem kanibalizmu powiem, że tak.

Natrafiłam na stwierdzenie, że jaja od zielononóżek zawierają mnie szkodliwego cholesterolu i są zdrowsze, czy to prawda? A może jest to kwestia odpowiedniego karmienia?

Zdecydowanie jest to prawda. Wielu ludzi nigdy nie słyszało o tej rasie, która generalnie towarzyszy nam już dziesiątki lat. Ludzie, którzy zielononóżki poznali są w stanie odwiedzać nas raz na dwa tygodnie, pokonując przy tym aż 250 km !!! Kwestia żywienia jest oczywiście bardzo istotna – nie tylko dla zielononóżek kuropatwianych. Posiadamy również inne odmiany kur ,a jeżeli chodzi o paszę to robimy ją sami na własne potrzeby i mamy całkowitą pewność co do jej jakości.

W wielu sklepach dostępne są jaja od zielononóżek. Są droższe, oznaczone różnymi symbolami i zapakowane w tekturowe pudełko? Cze mamy pewność, że to są na pewno jaja od tych kur? Jak najłatwiej rozpoznać ich jaja?

Co do opakowań to widziałam różne i powiem szczerze, czy są to jajka o zielononóżki, nie byłabym tego taka pewna. Wiele ras znosi bardzo podobne jaja – z zewnątrz wręcz identyczne !!! Dlatego pozwolę sobie na krótki opis jaja zielononóżki: kolor biały/kremowy, kształt stożkowaty, rozmiar zdecydowanie mniejszy od kur tradycyjnych. Po rozbiciu kolor żółtka powinien być cytrynowy, a stosunek białka do żółtka jest diametralnie (żółtka jest więcej niż normalnie). Na końcu zostaje oczywiście kwestia smaku. Każdy kto lubi się tym jajkiem zajadać jest w stanie odróżnić smak jajka zielononóżki od jaj tradycyjnych.

Jakie specjały można przygotować z jaj?

Proponujemy oczywiście jajeczko na miękko – oczywiście od zielononóżki!

Dziękuję bardzo za rozmowę
Ekologia.pl
Moim zdaniem
Czy kupujesz jajka od kur zielononóżek?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Janusz Zaleski: Zgodnie z Roadmap 2050 zostaje nam tylko energia odnawialna – wiatraki i biomasaJanusz Zaleski: Zgodnie z Roadmap 2050 zostaje nam tylko energia odnawialna – wiatraki i biomasaZ Januszem Zaleskim - Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Środowiska - Głównym Konserwatorem...
„To unikalne rozwiązanie na skalę światową” – wywiad z Małgorzatą Then z firmy Biotrem„To unikalne rozwiązanie na skalę światową” – wywiad z Małgorzatą Then z firmy BiotremPapier ulega rozkładowi po sześciu miesiącach, a plastik dopiero po kilkuset latach. Naczynia z...

Pasaż zakupowy

Jadalne owady. Czy owady wejdą do europejskiego menu?