Jak zobaczyć ducha po kawie?

Fot.: sxc.huFot.: sxc.hu
Osoby, które spożywają duże ilości kofeiny - z kawy, herbaty czy napojów energetyzujących - częściej doznają halucynacji, np. słyszą głosy czy widzą rzeczy, których nie ma - informuje pismo "Personality and Individual Differences".

Badacze liczą, że odkrycie to przyczyni się do lepszego zrozumienia wpływu składników naszej diety na występowanie halucynacji. Naukowcy brytyjscy z Uniwersytetu w Durham przebadali 200 studentów, od których zebrali informacje na temat codziennego spożycia produktów zawierających kofeinę - jak kawa, herbata, napoje energetyzujące, czekolada czy kofeina w pigułkach.
Następnie oceniano poziom stresu u badanych osób oraz ich skłonność do halucynacji. Wśród halucynacji (omamów) wymienianych przez studentów znalazły się: widzenie nieistniejących rzeczy; słyszenie głosów oraz odczuwanie obecności zmarłych.

Okazało się, że badani, którzy spożywali największe ilości kofeiny - dziennie większą dawkę niż zawiera 7 filiżanek kawy rozpuszczalnej - trzykrotnie częściej mieli halucynacje, np. słyszeli głosy, w porównaniu ze studentami, których dieta zawierała mało produktów z kofeiną (dawkę mniejszą niż zawarta w jednej filiżance kawy dziennie).

Zdaniem autorów pracy, ten efekt działania kofeiny może wynikać z faktu, że nasila ona fizjologiczną reakcję na stres. Pod wpływem stresu, w organizmie uwalnia się hormon stresu o nazwie kortyzol. Jego produkcja wzmaga się dodatkowo pod wpływem spożytej kofeiny, a to może zwiększać skłonność do halucynacji, wyjaśniają naukowcy.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl

Zobacz także

Kofeina na słońceKofeina na słońce
Pasaż zakupowy