Lekarze wciąż krytyczni wobec homeopatii

Fot. sxc.huFot. sxc.hu

Homeopatia jest niedoceniana, a często zwalczana przez lekarzy - powiedziała prezes Polskiego Towarzystwa Homeopatycznego lek. med. Ewa Czerwińska na konferencji z okazji rozpoczynającego się w środę 64. Kongresu Światowej Ligi Homeopatycznej. Uczestnicy konferencji zwrócili się do lekarzy i mediów o podjęcie merytorycznej dyskusji na temat tej gałęzi medycyny.Jak powiedział obecny na konferencji lekarz medycyny i magister filozofii, dominikanin, o. Jacek Norkowski, wielu lekarzy, farmaceutów i firm farmaceutycznych nadal pozostaje niechętnych homeopatii. "Niemniej jednak tysiące lekarzy i miliony pacjentów twierdzą, że homeopatia pomaga" - dodał. Zgodził się z nim sekretarz Polskiego Towarzystwa Homeopatycznego Tomasz Kokoszczyński.

Homeopatia liczy już około 200 lat. Jest to metoda leczenia wprowadzona przez niemieckiego lekarza Christiana Friedricha Samuela Hahnemanna. "W uproszczeniu polega na leczeniu chorób mikroskopijnymi dawkami silnie działających substancji, które w dużych dawkach wywołują objawy tych chorób" - mówiła Czerwińska.

Zasada "similia similibus curantur" (podobne leczyć podobnym) jest sprzeczna z dominującym wśród lekarzy i naukowców poglądem, że na przykład gorączkę powinno się leczyć środkiem przeciwgorączkowym. Tymczasem lekarz homeopata podaje w takiej sytuacji choremu lek powodujący gorączkę - tyle że w bardzo małym stężeniu, by pobudzić organizm do zwalczenia gorączki.

Zwolennicy homeopatii twierdzą, że im mniejsza dawka, tym większy efekt, natomiast krytycy wskazują, że stosowane w środkach homeopatycznych substancje czynne bywają tak rozcieńczone, że w dawce nie ma nawet jednej cząsteczki danego leku. Spory trwają niemal od opublikowania w roku 1810 głównego dzieła Hahnemanna - "Organon der Heilkunst" (Organon racjonalnej wiedzy medycznej).

Liczba prac naukowych dowodzących skuteczności homeopatii jest - jak na 200 lat i setki tysięcy praktykujących - niewielka.

Są badania, które dowodzą, że leki homeopatyczne przewyższają skutecznością placebo, a także badania przeprowadzone na zwierzętach, którym trudno raczej zasugerować wyzdrowienie - mówił Kokoszczyński. Autorzy analizy opublikowanej w 2005 roku na łamach "The Lancet" udowadniali, że leki homeopatyczne są mniej skuteczne od placebo. W oparciu o te same materiały zwolennicy homeopatii przygotowali swoją analizę, w której wynik był przeciwny.

O. Jacek Norkowski zauważył, że choć oficjalnie Kościół katolicki nie ma zastrzeżeń wobec homeopatii, to odmawiano mu publikacji artykułów na temat homeopatii; uważa to za przejaw cenzury.

Homeopatia jest uznawana nie tylko w swojej ojczyźnie - Niemczech, ale i Szwajcarii, Austrii czy na Węgrzech (gdzie stała się oficjalną specjalizacją). Także rząd Indii zaaprobował leczenie homeopatyczne - w 1973 r. W Polsce przed stosowaniem homeopatii w zeszłym roku ostrzegła Naczelna Rada Lekarska.

Kongres Międzynarodowej Lekarskiej Ligi Homeopatycznej odbędzie się w środę w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Udział w nim zapowiedziało ponad 400 lekarzy i naukowców z całego świata.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Galeria zdjęć

Fot. sxc.hu
Ocena (3.7) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy