Niezdrowe połączenie z glutenem

Fot.: zanik kosmków w jelicie osoby chorej na celiakię (Wikipedia, GNU)Fot.: zanik kosmków w jelicie osoby chorej na celiakię (Wikipedia, GNU)
Białka kompleksu zgodności tkankowej obecne na komórkach osób chorych na celiaklę wiążą fragmenty glutenu silniej niż u zdrowych osób - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".

Celiakia nazywana też enteropatią z nadwrażliwością na gluten to schorzenie polegające na występowaniu zaburzeń trawienia i wchłaniania jelitowego związanych z nietolerancją glutenu zawartego w zbożach. Jest chorobą autoimmunologiczną.
Nieprawidłowa odpowiedź układu odpornościowego wywoływana jest w reakcji na grupę białek zbożowych.

Tkanki naszego organizmu klasyfikuje się między innymi na podstawie rodzaju kompleksu białkowego obecnego na powierzchni komórek. Białka te to tzw. główny kompleks zgodności tkankowej (MHC). Od dawna wiadomo, że osoby z kompleksem typu MHC - HLA-DQ8 częściej chorują na celiaklię, dotychczas nie znano jednak przyczyny takiej zależności.

Bana Jabri wraz z kolegami odkryła, że struktura kompleksu HLA-DQ8 pozwala mu wiązać fragmenty glutenu, których inne rodzaje MHC nie mogą związać. Fragmenty te są prezentowane przez MHC i rozpoznawane przez limfocyty T, jako cel reakcji systemu immunologicznego. Autorzy pracy podejrzewają, że podobne mechanizmy mogą tłumaczyć związek pomiędzy rodzajem tkanek i innymi chorobami autoimmunologicznymi.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Ocena (0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy