Ostrożnie z lekami przeciwbólowymi

31% Polaków nie zdaje sobie sprawy z ryzyka, lub bagatelizuje konsekwencje, jakie niesie ze sobą długotrwałe, niekontrolowane przyjmowanie leków, wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego w ramach programu "Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia".

- Z roku na rok Polacy zażywają coraz więcej medykamentów. Takie niekontrolowane leczenie się na własną rękę wpływa negatywnie głównie na układ pokarmowy.
Powikłania są jednak bardzo groźne - twierdzi ekspert programu, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Celiński.

Eksperci podkreślają, że do pierwszych objawów, których nie należy bagatelizować należą: zwykły ból brzucha, zgaga, dyskomfort w nadbrzuszu, odbijanie, wzdęcie brzucha oraz biegunka. Jeżeli wyżej wymienione  objawy pojawiają się często mogą świadczyć o takich schorzeniach, jak zapalenie przełyku lub żołądka, wrzód żołądka lub dwunastnicy, krwawienie z przewodu pokarmowego albo zapalenie jelit.

Jednym z podstawowych błędów samoleczenia, które prowadzą do pojawienia powikłań jest przyjmowanie różnych leków, na te same objawy chorobowe, w niedużych odstępach czasowych. Jest to w dużej mierze efekt braku kontaktu z lekarzem, który doradzi jak należy dane leki stosować.

Do czynników ryzyka wystąpienia powikłań należy także łączenie leków przepisanych przez lekarza z lekami zakupionymi samemu w aptece, na stacji benzynowej czy w sklepie spożywczym. Wielu osobom wydaje się, że skoro dany lek jest łatwo dostępny i sprzedawany bez recepty, można go przyjmować bez ograniczeń. Tak nie jest. Każdy lek jest substancją chemiczną, której przyjmowanie powinno konsultować się z lekarzem.

Program "Zmieniamy przyzwyczajenia" to ogólnopolski program informacyjno-edukacyjny, który ma na celu zmianę złych nawyków zdrowotnych, poprzez poprawę świadomości i wiedzy polskiego społeczeństwa.
Źródło: zmieniamyprzyzwyczajenia.pl

Ocena (0) Oceń: