Raport specjalny: świńska grypa

Fot.: CDCFot.: Wirus H1N1, Center for Disease Control and Prevention
Świńska grypa pojawiła się w różnych częściach świata. Lekarze ostrzegają, że może być groźniejsza niż SARS.


Czym jest świńska grypa
?

Świńska grypa to choroba zakaźna wywoływana jest przez niesławny wirus H1N1, który  po raz pierwszy został wyizolowany u świń w 1930 roku.
Wśród zwierząt, które zapadają na nią sezonowo, umieralność jest niska.

Wirus może przechodzić ze świni na człowieka. Centers for Disease Control and Prevention potwierdziło też, że możliwe są zarażenia między ludźmi. H1N1 różni się genetycznie od zwykłego wirusa grypy, dlatego trudno go leczyć. Przypadki zachorowań wystąpiły w obu Amerykach, Europie, prawdopodobnie w Australii i Azji.

Jakie są objawy?

Objawy są takie same, jak w przypadku zwykłej grypy, a więc: gorączka, bóle głowy, osłabienie, brak apetytu, nudności, ból w klatce piersiowej, wymioty i biegunka.

Jak można się zarazić?

Przez kontakt ze świnią lub z chorym człowiekiem  Zarażenia następują  drogą kropelkową, najczęściej przez kaszel i kichanie lub przez kontakt z wydzieliną z dróg oddechowych chorego.

Profilaktyka i leki

Aby uchronić się przed zarażeniem należy jak najczęściej myć ręce i oczywiście unikać kontaktów z chorymi. Bezpieczne jest jedzenie smażonej i gotowanej wieprzowiny. Wirus ginie bowiem w  temperaturze 70C.

Wirusy grypy świń są oporne na amantadynę i  rimantadynę, natomiast są wrażliwe na oseltamiwir i zanamiwir. Na razie brak szczepionki, która chroni ludzi przed wirusem. Nie wiadomo, czy możliwe jest jej wyprodukowanie. Zazwyczaj wirus grypy atakuje dzieci, osoby starsze i słabsze. Ofiarami świńskiej grypy padają natomiast osoby zdrowe i młode, co epidemiolodzy uznają za niepokojący prognostyk.


Ocena (0) Oceń: