Przewidzieć olbrzymie fale

Fot.: Fale na Bałtyku (boaedon.pl)Fot.: Fale na Bałtyku (boaedon.pl)
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych opracowali symulację komputerową pozwalającą przewidzieć czas i miejsce powstania tzw. "dziwnych fal". Są to olbrzymie fale morskie, które mogą zatapiać nawet największe statki.

Komputerowa symulacja pomoże ustalić gdzie i kiedy będzie największe prawdopodobieństwo pojawienia się „dzikich" fal.
Opracowali ją amerykańscy oceanografowie: Tim Janssen z San Francisco State University i Thomas Herbert z Naval Postgraduate School w Monterey w Kalifornii. Ich odkrycie zostało opublikowane w "Journal of Physical Oceanography". Dzikie fale, zwane także: olbrzymy, monstra, giganty, potwory czy zabójcy, mogą mieć nawet 18 metrów a zatem odpowiadać wysokości sześciopiętrowego budynku - podaje BBC.

Mielizny i silne prądy morskie mogą powodować, że fale zmieniają kierunek i prędkość. To przyczynia się do koncentracji energii fal w jednym punkcie, który oceanografowie nazywają „ogniskową strefą fali". Ta strefa jest jak szklanka wrzącej wody - kiedy przechodzi przez nią światło i koncentruje całą energię w jednym punkcie, tworzy się punkt zapalny - tłumaczy dr Janssen. To samo dzieje się gdy fala podróżuje przez mieliznę lub prąd morski. Energia jest skumulowana w jednym punkcie. Badacze odkryli, że takie punkty mogą tworzyć formacje ogromnych fal.

„Na normalnym obszarze tworzenia się fal, średnio na 10 000 tylko 3 będą ekstremalne" - powiedział Janssen. Jednak już w strefie ogniskowej trzy fale ekstremalne pojawią się na 1000 normalnych - dodał. Zrozumienie gdzie i kiedy gigantyczne fale najprawdopodobniej się pojawią może pomóc statkom oraz w nawigacji w rejonach przybrzeżnych. Ta wiedza może być także wykorzystana w prognozach pogody dla marynarzy, a także może dostarczać informacji gdzie budować platformy przybrzeżne.
Ogromne fale na oceanie
Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Galeria zdjęć

Fot.: Fale na Bałtyku (boaedon.pl)
Ocena (3.8) Oceń:
Pasaż zakupowy