Ludzki nos zbyt zimny dla rozwoju wirusa ptasiej grypy
Ekologia.pl Artykuły Medycyna i zdrowie Ludzki nos zbyt zimny dla rozwoju wirusa ptasiej grypy

Ludzki nos zbyt zimny dla rozwoju wirusa ptasiej grypy

Badania przeprowadzone przez naukowców z Imperial College w Londynie oraz Uniwersytet Karoliny Północnej wykazały, że wirus ptasiej grypy nie jest w stanie rozwinąć się u ludzi z uwagi na zbyt niską temperaturę wewnątrz ludzkiego nosa. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie PLoS Pathogens.

Naukowcy twierdzą, że wirusy ptasiej grypy nie rozprzestrzeniają się w stopniu znacznym w temperaturze 32 stopni Celsjusza, czyli temperaturze wewnątrz ludzkiego nosa. Wirusy zwykle zakażają przewód pokarmowy ptaków, gdzie temperatura kształtuje się na poziomie 40 stopni Celsjusza. Zdaniem autorów opracowania, nowe ustalenia stanowią wyjaśnienie, dlaczego wirusy ptasiej grypy nie powodują pandemii u ludzi.

W swoim sprawozdaniu z badań zwracają uwagę, że istnieje 16 podtypów ptasiej grypy, z których niektóre mogą mutować w formy infekujące ludzi, przez przechwytywanie protein z wirusów grypy ludzkiej. – Wirusy ptasiej grypy towarzysza nam cały czas, ale żeby stały się niebezpieczne i spowodowały pandemię, musiałyby ulec kolejnym mutacjom – powiedział prof. Wendy Barclay, jeden z autorów badania z Imperial College w Londynie. – Nasze badanie daje istotne wskazówki na temat zmian, które muszą zajść, by wirus się zmutował i następnie zagroził człowiekowi.

Profesor dodał, że nie jest możliwe opracowanie szczepionek przeciwko wszystkim 16. podtypom ptasiej grypy. Jego zdaniem należy traktować priorytetowo te odmiany odzwierzęcych wirusów, które potrafią rozwijać się w szerokim wachlarzu temperatur.

ekologia.pl

4.7/5 - (14 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!