Nagroda za badania śpiączki
Ugandyjski naukowiec pracujący na Uniwersytecie w Glasgow dostał nagrodę Royal Society Pfizer w wysokości 65 000₤ za przełomowe badania nad leczeniem śpiączki jak poinformował serwis BBC News.
Śpiączka afrykańska wywoływana jest przez pasożyty: świdrowce z rodzaju Trypanosoma. Do zarażenia dochodzi podczas ukąszenia muchy tse-tse, która żywiąc się krwią przenosi świdrowce z osób zarażonych na zdrowe. Rezerwuarem choroby są ponadto antylopy i bydło domowe. Objawy choroby to początkowo gorączka i powiększenie węzłów chłonnych, później występują na przemian okresy nadmiernego pobudzenia i apatii. Choroba co roku zabija ponad 50 000 ludzi w Afryce.
Biomedyk Enock Matovu, zdobywca nagrody, badał jak zmienia się odporność pasożytów na leki w różnych stadiach choroby. W leczeniu śpiączki powszechnie stosuje się dwa leki: Melarsoprol oraz Eflornitynę. Jednak podawanie Melarsoprolu obarczone jest dużym ryzykiem. Lek jest na tyle toksyczny (jeden ze składników to trujący arsen) że zabija nawet 5% pacjentów i to niezależnie od postępów samej choroby. Dzięki badaniom Matuvu można będzie zoptymalizować dawki leków a także częściej podawać mniej toksyczną Eflornitynę.
ekologia.pl
Subscribe
0 komentarzy
Zobacz najnowsze artykuły
Pielęgnacja ogrodu
Witaminy i suplementy
Ochrona środowiska naturalnego
Ciekawostki
Przyroda