STAW SKOKOWY. Pionierska operacja stawu skokowego w Warszawie
Ekologia.pl Artykuły Medycyna i zdrowie Pionierska operacja w Warszawie

Pionierska operacja w Warszawie

Pierwszą w Europie operację wszczepienia innowacyjnej protezy stawu skokowego przeprowadził zespół polskich lekarzy z centrum ortopedii i medycyny sportowej – Carolina Medical Center w Warszawie.

Obecnie jest to jedyna metoda pozwalająca wrócić do normalności i aktywności ludziom, których czekało usztywnienie stawu skokowego, czyli kalectwo – powiedział dr Tadeusz Bokwa, dyrektor medyczny NZOZ Carolina Medical Center. Operację, która trwała kilka godzin, przeprowadził z powodzeniem zespół dr. Roberta Śmigielskiego, pod kierunkiem twórcy innowacyjnej protezy Inbone – prof. Jamesa K. DeOrio z Duke University w Karolinie Północnej w USA. Prof. DeOrio zaczął stosować tę metodę cztery lata temu. Dotychczas wykonywano ją tylko w USA. Druga polska operacja wszczepienia Inbone ma być wykonana jutro.

Jak wyjaśnił dr Bokwa, staw skokowy – odpowiedzialny za zginanie stopy – może ulec poważnym uszkodzeniom najczęściej z powodu złamania w obrębie stawu, albo reumatoidalnego zapalenia czy innych chorób stawów. W przeciwieństwie do stawu kolanowego czy biodrowego, dostęp do niego jest bardzo trudny – podkreślił specjalista. Poza tym, gdy zostanie on nieprawidłowo złożony, to bardzo szybko, nawet przy małym przesunięciu powierzchni stawowych, zachodzą w nim zmiany zwyrodnieniowe.

W protezie Inbone element mocowany do kości piszczelowej zawiera podzielony na moduły trzpień. Dzięki temu proteza zapewnia znacznie większą stabilność stawu skokowego i daje mniejsze ryzyko obluzowania się. Jest przez to trwalsza – może funkcjonować ok. 20 lat. Poza tym pacjenci zyskują nie tylko możliwość chodzenia, ale też rekreacyjnego uprawiania mało obciążających sportów – jak jazda na rowerze, nartach, a nawet gra w piłkę – powiedział Bokwa. NZOZ Carolina Medical Center jest nowoczesnym centrum ortopedii i medycyny sportowej, w którym kompleksowo leczy się choroby i urazy narządu ruchu, w tym stawów, mięśni i ścięgien oraz kręgosłupa.

Źródło: PAP – nauka w Polsce
4.9/5 - (12 votes)
Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments