Dramat w polskich lasach! Pożary sieją spustoszenie... | ekologia.pl
Ekologia.pl Wpływ człowieka na środowisko Dramat w polskich lasach! Pożary sieją spustoszenie

Dramat w polskich lasach! Pożary sieją spustoszenie

Sytuacja w lasach całej Polski jest bardzo poważna. Zagrożenie pożarowe dramatycznie rośnie, a najwyższy stopień zagrożenia pożarowego dotyczy praktycznie całego kraju.

Ogień pustoszy polskie lasy

Fot. POLACOSTUDIOS/Shutterstock

Zagrożenie pożarowe, w wyniku panujących wysokich temperatur oraz ciągle wysuszającego wiatru osiągnęło najwyższy, III-ci stopień. Jak podają Lasy Państwowe od początku roku wybuchło prawie 1,5 tys. pożarów. Tylko jednego dnia, 14 maja, mieliśmy ich aż 85! To ponad dwukrotny wzrost w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku.

Tak zła sytuacja utrzymuje się od kilku dni, brak opadów sprawia, że wilgotność ściółki leśnej spada. Wysokie temperatury i nasłonecznienie powodują, ze może dochodzić do samoistnych pożarów, często wynikających z wyrzucania śmieci do lasu. Niekiedy wystarczy pozostawiona w lesie szklana butelka czy przejazd samochodem po wysuszonej ściółce aby spowodować pożar. Przy wystąpieniu III-go (najwyższego) stopnia zagrożenia pożarowego i utrzymującej się, przez co najmniej pięć kolejnych dni wilgotności ściółki leśnej poniżej 10 proc. nadleśnictwo obligatoryjnie wprowadza zakaz wstępu do lasu.

Najczęstszą przyczyną pojawienia się ognia w lesie jest działalność człowieka. Niefrasobliwie rzucony niedopałek papierosa, niedogaszone ognisko, grill rozpalony poza wyznaczonym miejscem – to wszystko może być poważnym zagrożeniem. Dlatego leśnicy proszą o ostrożność i przestrzeganie przepisów. „Nie powinniśmy używać otwartego ognia w lesie ani bliżej niż 100 m od ściany lasu. Ognisko lub grilla możemy urządzić wyłącznie w specjalnie przygotowanych do tego i oznaczonych miejscach, po uzgodnieniu z miejscowym leśniczym. Nie wjeżdżamy do lasu pojazdami silnikowymi – jest to zabronione, od rozgrzanego podwozia może też pójść iskra. Nie wyrzucamy śmieci do lasu, również dlatego, że wśród nich jest zwykle wiele materiałów łatwopalnych.” – czytamy na stronie Lasów Państwowych.

O zauważonym pożarze powinniśmy niezwłocznie poinformować straż pożarną i szybko oddalić się tam, gdzie jest bezpiecznie. Sami pod żadnym pozorem nie próbujmy go gasić.

 

Zagrożenie pożarowe

Źródło: Zagrożenie pożarowe, źródło: https://cmm.imgw.pl/?page_id=8318

Aktualne dane na temat zagrożenia pożarowego można znaleźć na stronie Samodzielnej Pracowni Zagrożenia Pożarowego Lasu w Instytucie Badawczym Leśnictwa: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/

 

Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia
  1. https://cmm.imgw.pl/?page_id=8318;
  2. https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/uwaga-pozary-wiosna-24;
5/5 - (3 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments