To już oficjalne: lato 2023 r. było najcieplejsze od 2000 lat
Ekologia.pl Bez kategorii To już oficjalne: lato 2023 r. było najcieplejsze od 2000 lat

To już oficjalne: lato 2023 r. było najcieplejsze od 2000 lat

Skąd to wiemy? Z drzew – dane zawarte w słojach drzew potwierdzają, że minęło 2000 lat, odkąd na półkuli północnej lato było tak gorące jak w 2023 r. Od czasów Cesarstwa Rzymskiego życie na Ziemi nie doświadczyło tak ekstremalnych temperatur.

To było najgorętsze lato na świecie

Massimo Todaro / Shutterstock.com

„Patrząc na długą historię, można zobaczyć, jak dramatyczne jest globalne ocieplenie” – mówi Ulf Büntgen, specjalista ds. środowiska z Uniwersytetu w Cambridge, który jest współautorem nowego badania.

Kontynuuje: „Rok 2023 był wyjątkowo gorący i tendencja ta będzie się utrzymywać, jeśli radykalnie nie zmniejszymy emisji gazów cieplarnianych”.

Büntgen wraz ze swoimi kolegami, klimatologami Janem Esperem i Maxem Torbensonem z Uniwersytetu Jana Gutenberga w Niemczech, zebrał wczesne zapisy temperatur na podstawie pomiarów pośrednich z wielkoskalowych zbiorów danych słojów drzew z całej półkuli północnej. Stosowanie takich wskaźników temperatury jest konieczne, ponieważ wczesne pomiary temperatury były rzadkie i nie były wykonywane systematycznie.

„Przyglądając się rekonstrukcji klimatu, będziemy mogli lepiej uwzględnić naturalną zmienność i umieścić niedawne antropogeniczne zmiany klimatyczne w kontekście” – wyjaśnia Büntgen.

Wyniki sugerują, że przedindustrialny poziom bazowy, na podstawie którego mierzymy zmiany globalnych temperatur, był nieco chłodniejszy, niż sądziliśmy.

Ale jeśli chodzi o skutki zmiany klimatu, liczy się każdy ułamek stopnia. Ponowna kalibracja tej wartości bazowej oznacza, że lato 2023 r. na półkuli północnej było o 2,07°C cieplejsze niż średnie temperatury z okresu przedindustrialnego w latach 1850–1900.

Choć ich wyniki ograniczają się jedynie do półkuli północnej, powyżej 30°N, w innym badaniu przeprowadzonym na początku tego roku, z wykorzystaniem gąbek morskich, pojawiły się podobne wnioski. Jednak badanie to zostało skrytykowane przez naukowców, którzy zwracają uwagę, że gąbki morskie reprezentują tylko jeden zapis z jednego miejsca, z Karaibów.

Z innej niedawnej analizy, opublikowanej w lutym przez służby klimatyczne Unii Europejskiej, wynika, że w ubiegłym roku globalne ocieplenie przekroczyło 1,5°C, jednak naukowcy podkreślają, że nadal możemy odwrócić sytuację, jeśli będziemy działać szybko. „To prawda, że klimat stale się zmienia, ale ocieplenie w 2023 r. spowodowane gazami cieplarnianymi i  wzmocnione przez warunki El Niño, sprawi, żę będziemy mieli dłuższe i dotkliwsze fale upałów oraz przedłużające się okresy suszy” – wyjaśnia Esper.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Nature.

 

Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia
  1. Tessa Koumoundouros ; "It's Official: Summer of 2023 Was The Hottest in 2,000 Years"; https://www.sciencealert.com/its-official-summer-2023-was-the-norths-hottest-in-2000-years; 15-05-2024;
5/5 - (1 vote)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments