Naukowcy połknęli Lego… dla nauki
Naukowcy połknęli Lego… dla nauki
W imię nauki sześciu pediatrów z Wielkiej Brytanii i Australii zgodziło się na połknięcie głowy Lego, aby ustalić, ile czasu zajmie przejście klocka przez ich ciało. Naukowcy ujawnili wyniki swoich badań na łamach czasopisma „Journal of Pediatricics and Child Health”
Jednorożec syberyjski żył wśród ludzi
Jednorożec syberyjski żył wśród ludzi
Z najnowszych badań wynika, że „syberyjski jednorożec” żyły na tyle długo, by koegzystować u boku naszych najwcześniejszych przodków.
Polski „kret” wylądował na Marsie
Polski „kret” wylądował na Marsie
W poniedziałek wieczorem polskiego czasu na powierzchni Marsa wylądował bezzałogowy próbnik InSight wysłany przez NASA. W sukcesie mają też udział polscy naukowcy. Zbadanie wnętrza czerwonej planety umożliwi polska firma Astronika, która zaprojektowała i wykonała mechanizm, który wbije się ...
Ryby, które śpiewają
Ryby, które śpiewają
Mówi się, że ryby głosu nie mają… Ta zasada nie dotyczy wodnych kręgowców żyjących u wybrzeży Portu Hedland w Australii Zachodniej. Naukowcom udało się dowieść, że lokalne ryby nie tylko gadają, lecz także „śpiewają”!
Pinokio rex, czyli tyranozaur z długim nosem
Tyranozaur z nosem długim jak u Pinokio
Charakterystyczny rogowy pysk z długim nosem – tak wyglądał tyranozaur, którego szczątki odkryli naukowcy. Pinokio rex, czyli tyranozaur z długim „nosem” żył 66 mln temu na terenie dzisiejszych Chin – informuje „Nature Communications”
Zagadka sześciennych kup wombata rozwiązana!
Zagadka sześciennych kup wombata rozwiązana!
Wombat, to jedno z najbardziej charakterystycznych zwierząt Australii. Wygląda, jak skrzyżowanie świnki morskiej, borsuka i niedźwiedzia, ale w rzeczywistości najbliżej mu do kangura. Wombat jest torbaczem, który nosi swoje potomstwo w sakiewce umieszczonej na brzuchu. Jednak jest  coś, ...
Krokodyle też śpią połową mózgu
Krokodyle też śpią połową mózgu
Drzemiące krokodyle mają oko na zagrożenie. Dosłownie, bo gady te mogą spać z jednym okiem otwartym – wynika z badań australijskich naukowców. Tym samym krokodyle dołączyły do grupy zwierząt, u których podczas snu połowa mózgu zawsze pozostaje aktywna. Pozostaje pytanie – po co?
Sympatyczny jak manat
Sympatyczny jak manat
Manat (Trichechus Manaus) jest przybrzeżnym roślinożercą. Ma oblicze, które może pokochać tylko matka albo inny manat: tępa morda z nozdrzami na pękatym łbie, o połowę za małym dla tego trzymetrowego zwierzęcia. Chociaż nie należy do urodziwych, jest istotą zadziwiająco łagodną, która nie ...
Pijane szopy sterroryzowały miasto
Pijane szopy sterroryzowały miasto
Policja w Milton otrzymała w zeszłym tygodniu zgłoszenie o dwóch szopach, które snuły się po mieście. Mieszkańcy miasteczka, zaniepokojeni nietypowym zachowaniem zwierząt, obawiali się, że szopy mogą mieć wściekliznę. Ale te podejrzenia okazały się błędne. Szopy, o których mowa, w tym jeden ...
Naukowcy odkryli zamrożoną, skalistą „superziemię”
Naukowcy odkryli zamrożoną, skalistą „superziemię”
Mroźna, skalista  superziemia, trzykrotnie większa od naszej planety, znajduje się na orbicie Gwiazdy Barnarda, jednej z najbliższych gwiazd względem Słońca, oddalonej o „zaledwie” sześć lat świetlnych od nas.