Jak rośliny chronią się przed światłem?
Jak rośliny chronią się przed światłem?
Jak rośliny chronią się przed szkodliwym nadmiarem światła? Badacze z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, pracujący pod kierunkiem prof. Wiesława Gruszeckiego, odkryli mechanizmy molekularne leżące u podstaw procesów przystosowania fotosyntezy w roślinach do intensywności ...
Psy upodabniają się do właścicieli
Psy upodabniają się do właścicieli
Powiedzenie, że pies jest lustrzanym odbiciem swojego właściciela doczekało się naukowego potwierdzenia!
Bolita południowy - nowy maluch we wrocławskim zoo
Bolita południowy - nowy maluch we wrocławskim zoo
We wrocławskim zoo, 3 maja 2018 r. przyszedł na świat pancernik - bolita południowy. To jeden z dwóch gatunków pancerników, które potrafią dosłownie zwinąć się w kulkę. Stąd ich nazwa w języku portugalskim i hiszpańskim nawiązuje do „piłki”.
Podstępny jak motyl
Podstępny jak motyl
Polska jest prawdopodobnie jedynym krajem Europy, w którym modraszek telejus nie jest zagrożony wyginięciem. Dlaczego?
Pestycydy z jadu skorpiona
Jak można wykorzystać jad skorpiona?
Jad skorpiona jest substancją silnie trującą nawet dla dużych zwierząt, jednak niektóre zawarte w nim toksyny działają wyłącznie na owady. Dlatego też jad skorpiona może zostać wykorzystany, jako ekologiczna alternatywa do chemicznych pestycydów.
Płomykówka zwyczajna – opis, występowanie i zdjęcia. Ptak płomykówka zwyczajna ciekawostki
Płomykówka – pożądany gość w naszych domach
Płomykówka zwyczajna (Tyto alba) zamieszkuje ogromny obszar ciągnący się od Europy, przez Azję południową, Afrykę, Australię oraz obie Ameryki – od północy USA (w Kanadzie nie występuje) po Brazylię. W Europie zasiedla głównie zachodnią część kontynent. Można ją spotkać w całej Polsce, za ...
Ryba udaje ośmiornicę, która udaje rybę
Ryba udaje ośmiornicę, która udaje rybę
Żyjąca w indonezyjskim morzu ryba stara się upodobnić do ośmiornicy, która naśladuje różne jadowite zwierzęta morskie by oszukać drapieżców – informuje pismo „Coral reefs”. 
Agresywne biedronki z Chin polubiły polskie miasta
Azjatyckie biedronki polubiły nasze miasta
Mimo, iż naturalnym siedliskiem biedronki azjatyckiej są tereny wschodniej i środkowej Azji, to owady te na dobre zadomowiły się w polskich miastach, wypierając rodzime biedronki. Dlaczego biedronki azjatyckie, tak natarczywie próbują przedostać się do naszych mieszkań?
Skąd właściwie pochodzi pies?
Skąd właściwie pochodzi pies?
To co wiemy na pewno, to to, że pies jest pierwszym udomowionym zwierzęciem. Wiemy tez na pewno, że pies pochodzi od wilka, co zostało udokumentowane badaniami genetycznymi i morfologicznymi. Ale nadal naukowcy spierają się skąd tak naprawdę pochodzi pies.
Polscy naukowcy stworzyli światło, które może zastąpić słońce
Polscy naukowcy stworzyli światło, które może zastąpić słońce
Dzięki opracowanym przez polskich naukowców koktajlom świetlnym złożonym z różnych długości fal, można stworzyć warunki w kosmosie podobne do tych panujących na Ziemi. Prototyp już istnieje, po testach może zacząć być wdrażany. Wynalazek będzie można zastosować w szklarniach, w układach ...