Babie lato - na czym polega zjawisko babiego lata?
Dlaczego „babie lato”?
W ostatnich dniach pięknej jesiennej pogody, powietrze zapełnia się srebrnymi nićmi, służącymi do masowych przelotów pająków. Zjawisko to nosi w naszej tradycji nazwę „babiego lata”. Jego odzwierciedleniem są liczne poezje i prace malarskie. Na czym ono dokładnie polega?
Studentka stworzyła alternatywę dla plastiku z rybnych odpadów
Jesteście gotowi na plastikowe opakowania z rybnych odpadów?
Lucy Hughes, 23 lata, absolwentka projektowania produktów na University of Sussex, starała się rozwiązać problem szkodliwych dla środowiska tworzyw sztucznych jednorazowego użytku i nieefektywnych strumieni odpadów. W ten sposób stworzyła ekologiczną alternatywę dla tworzyw sztucznych, ...
Punkowy żółw, który oddycha genitaliami
Punkowy żółw, który oddycha genitaliami
Ma zielonego irokeza, dziwaczne wypustki na brodzie i może oddychać przez genitalia. Żółw Mary Rivwer  jest jednym z najbardziej oryginalnych i również jednym z najbardziej zagrożonych stworzeń na planecie.
Naukowcy z MIT stworzyli „najczarniejszą czerń”
Naukowcy z MIT stworzyli „najczarniejszą czerń”
Czy czerń może być jeszcze bardziej czarna? Okazuj się, że tak! Inżynierowie MIT opracowali materiał, który jest 10 razy czarniejszy niż cokolwiek, co zostało do tej pory zostało odkryte i wymyślone. Naukowcy mają nadzieję, że materiał ten może zostać wykorzystany w roletach optycznych, ...
Zwierzę w domu, to mniej mięsa w diecie
Zwierzę w domu, to mniej mięsa w diecie
Dzieci, które wychowywały się w domu, w którym były zwierzęta częściej unikają mięsa w dorosłym życiu – wynika z najnowszych badań opublikowanych na łamach czasopisma „Live Science”.
Dlaczego drzewa gubią liście?
Dlaczego drzewa gubią liście?
Dlaczego drzewa na tracą liście? Co sprawia, że wraz ze zbliżającą się zimą coraz więcej wokoło poczerniałych bezlistnych drzew i uschniętych badyli? W przyrodzie nic nie dzieje się bez przyczyny.
Ryby, które śpiewają
Ryby, które śpiewają
Mówi się, że ryby głosu nie mają… Ta zasada nie dotyczy wodnych kręgowców żyjących u wybrzeży Portu Hedland w Australii Zachodniej. Naukowcom udało się dowieść, że lokalne ryby nie tylko gadają, lecz także „śpiewają”!
W piątek 13. czeka nas wyjątkowa pełnia Księżyca
W piątek 13. czeka nas wyjątkowa pełnia Księżyca
Najbliższe noce będą rozświetlane przez Księżyc. To za sprawą Pełni Żniwiarzy, która w tym roku będzie miała wyjątkowo miejsce w piątek 13. Tak wyjątkowe zjawisko zdarza się tylko raz na dwie dekady.
Na potencjalnie przyjaznej życiu obcej planecie wykryto wodę
Naukowcy wykryli wodę na Super-Ziemi
Para wodna została znaleziona w atmosferze odległej planety, która jest nieco ponad dwa razy większa od Ziemi. Jest to najmniejszy jak dotąd świat z wodą w otaczającej atmosferze. To czyni tą planetę kuszącym kandydatem w ciągłym poszukiwaniu życia pozaziemskiego poza naszym Układem ...
Las na środku stadionu piłkarskiego
Las na środku stadionu piłkarskiego
Szwajcarski kurator Klaus Littmann przekształcił stadion piłkarski Wörthersee w Klagenfurcie w Austrii w rodzimy las środkowoeuropejski,. Artysta zmienił arenę sportową w bujny, wiecznie zielony las, po to by nagłośnić najbardziej palące problemy zmian klimatu i wylesiania.
Pasaż zakupowy