Co nam mówią oczy kawki?
Co ciekawego wyczytamy z oczu kawki?
Kolejny dowód na to, że nie różnimy się od zwierząt tak bardzo, jak powszechnie się sądzi. Ptaki, zupełnie jak ludzie, zmieniają swoje zachowanie, gdy są obserwowane.  Co więcej, spoglądają ludziom w oczy, próbując odczytać intencje swoich opiekunów.
Sierpówka, najbardziej inwazyjny gatunek gołębia
Inwazja sierpówki
Wyróżnia się smukłą sylwetką i długim ogonem. Upierzenie ma szarobrązowe z odcieniem barwy brązowawej na grzbiecie. Na szyi widnieje czarna plama w kształcie sierpa, otoczonego białym obramowaniem. Stąd pochodzi polska nazwa tego ptaka – sierpówka.  Współcześni mieszkańcy Polski dobrze znają ...
Storczyk oszukuje szerszenie
Jak uwodzą storczyki?
Storczyki znane są z bardzo wyrafinowanych sposobów przywabiania owadów, w celu ich zapylenia. Jednak to co wyczynia pewien chiński gatunek wprawia w zdumienie nawet botaników. Artykuł na ten temat ukazał się w czasopiśmie „Current Biology”.
Nicień – pasażer na gapę!
Nicień – pasażer na gapę!
Na gapę, bez ważnego biletu i bez wiedzy przewoźnika – na pewno są osoby, którym zdarzyło się podróżować w ten sposób. Taką metodę przemieszczenie się stosują także małe organizmy, m. in. nicienie, które korzystają z usług transportowych ślimaków.
Rozpoczęło się rykowisko, czyli okres godowy jeleni
Czas jelenich amorów
Na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, rozpoczęło się rykowisko, czyli okres godowy jeleni karpackich -poinformował w czwartek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek.
Babie lato. Na czym polega zjawisko babiego lata?
Dlaczego „babie lato”?
W ostatnich dniach pięknej jesiennej pogody, powietrze zapełnia się srebrnymi nićmi, służącymi do masowych przelotów pająków. Zjawisko to nosi w naszej tradycji nazwę „babiego lata”. Jego odzwierciedleniem są liczne poezje i prace malarskie. Na czym ono dokładnie polega?
Kontakt ze psem bardziej satysfakcjonujący niż kontakt z rodzeństwem
Pies lepszy niż rodzeństwo?
Wyższa odporność, mniejsze ryzyko otyłości i lepszy rozwój psychiczny ‒ takie korzyści przynosi wychowywanie się dziecka z psem lub kotem. Ale to nie wszystko! Obecność czworonoga daje dzieciom poczucie wsparcia i odgrywa pozytywną rolę w terapii dzieci nadpobudliwych czy zespołem Downa.
Płastuga ‒ mistrz morskiego kamuflażu
Płastuga ‒ mistrz morskiego kamuflażu
Kilka kamieni poruszyło się na żółtym piasku, chociaż w przejrzystej wodzie nie widać żadnej ryby. Czyżby? Spójrzcie na owalny kształt rysujący się na piasku – to sola ukryta na Kilka kamieni poruszyło się na żółtym piasku, chociaż w przejrzystej wodzie nie widać żadnej ryby. Czyżby? ...
Sympatyczne „potwory z głębin” odkryte w najgłębszym zakątku Ziemi
Sympatyczne potwory z głębin odkryte na dnie oceanu
Naukowcy badający głębokie, ciemne czeluście Rowu Atakamskiego odkryli trzy zadziwiające gatunki ryb pływających prawie 8 kilometrów pod powierzchnią oceanu. Podwodne stworzenia, uważane za najgłębiej żyjące ryby świata, przypominają przezroczyste kijanki.
Lisy, które wchodzą na drzewa jak wiewiórki
Lisy, które wchodzą na drzewa jak wiewiórki
Australijscy naukowcy przyłapali lokalne lisy na… wchodzeniu na drzewa! Okazuje się, że celem rudych chytrusków stały się młode koale i inne zwierzęta odpoczywające na zielonych konarach. O swoim odkryciu poinformowali czasopismo Australian Mammalogy.