Zwierzę w domu, to mniej mięsa w diecie
Zwierzę w domu, mniej mięsa w diecie
Dzieci, które wychowywały się w domu, w którym były zwierzęta częściej unikają mięsa w dorosłym życiu – wynika z najnowszych badań opublikowanych na łamach czasopisma „Live Science”.
Ich dotykanie może być groźnie dla zdrowia
Ich dotykanie może być groźnie dla zdrowia
W Bieszczadach i Beskidzie Niskim salamandry plamiste rozpoczęły okres godowy. Ale uwaga! Ich dotykanie może być groźnie dla zdrowia. Dlatego leśnicy przestrzegają przed kontaktami z tymi płazami.
Małpy również czyszczą zęby
Po co małpie ludzkie włosy?
Okazuje się, że nie tylko ludzie czyszczą zęby. Robią to również małpy, używając do tego celu... ludzkich włosów. Japońscy naukowcy zaobserwowali to niezwykłe zachowanie wśród makaków żyjących w Tajlandii.Po co małpie potrzebne są ludzkie włosy?
Kontakt z naturą sprzyja pamięci
Kontakt z naturą sprzyja pamięci
Nic nie działa tak dobrze na pamięć i koncentrację jak codzienny kontakt z przyrodą. To dlatego, że środowisko naturalne dostarcza o wiele mniej bodźców, a to z kolei regeneruje ludzkie zmysły - donoszą naukowcy na łamach "Psychological Science".
Twarz mężczyzny przystosowana do bicia?
Twarz mężczyzny przystosowana do bicia?
Silna i wyraźnie zarysowana szczęka u mężczyzn, to pozostałość po przodkach, którzy w ten sposób bronili się przed ciosami w głowę – wynika z badan opublikowanych na łamach czasopisma „Biological Reviews”
Większy nie znaczy mądrzejszy
Większy nie znaczy mądrzejszy
Większy mózg wcale nie oznacza większej inteligencji – podaje "Current Biology". Wynika to z tego, że im większy organizm zwierzęcia, tym mózg ma więcej zadań do wykonania. Stąd bierze się potrzeba posiadania dużego układu nerwowego.
Wegański jogurt z prosa – czy to będzie hit?
Wegański jogurt z prosa – czy to będzie hit?
Zawiera żelazo, cynk, witaminy B1 i B2, jest bezglutenowy i w 100 proc. wegański. Studenci z Politechniki Warszawskiej pracują nad stworzeniem jogurtu na bazie prosa, który ma być tańszym odpowiednikiem dostępnych na rynku jogurtów wykorzystujących mleko kokosowe, ryżowe i sojowe.
 Gołąb wędrowny. Dlaczego wyginął najliczniejszy ptaka świata?
Dlaczego wyginął najliczniejszy ptaka świata?
Ponad 100 lat temu – 1 września 1914 roku – padł ostatni gołąb wędrowny. Jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej gatunek ten był uważany za najliczniejszy na świecie. Przyczyną jego wyginięcia były masowe polowania i ograniczanie siedlisk. Ich całkowita zagłada trwała zaledwie 40 lat.
Jak naukowcy wykrywają źródła kwaśnych deszczy?
Jak naukowcy wykrywają źródła kwaśnych deszczy?
Ulewa, która dotknęła szkockie miasteczko Pitlochry 10 kwietnia 1974 roku, pobiła wszelkie światowe rekordy, jednak nie pod względem obfitości, lecz kwasowości. Deszcz, który spadł tam owego dnia, był prawie tak kwaśny, jak sok z cytryny.
Psy wiedzą, kiedy jesteśmy szczęśliwi, a kiedy źli
Pies wyczyta emocje z naszej twarzy
Naukowcy odkryli coś, o czym opiekunowie psów wiedzieli już od dawna – najlepszy przyjaciel człowieka jest w stanie odczytać emocje z naszej twarzy i ocenić czy jesteśmy szczęśliwi czy źli. Wyniki badań zostały opublikowana na łamach czasopisma „Current Biology”