Huba brzozowa ze wrzodów cię wyleczyHuba brzozowa ze wrzodów cię wyleczy
Huba brzozowa wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe. Spowodowane jest to m. in. pobudzeniem ...
Tamy bobrów oczyszczają wodęTamy bobrów oczyszczają wodę
Bobry to kontrowersyjne zwierzęta. Budując tamy, często podtapiają okoliczne pola czy zabudowania. Z drugiej strony, bobry ...
Szympansy mają czystsze łóżka niż ludzie
Szympansy mają czystsze łóżka niż ludzie
Łóżka szympansów są zdecydowanie czystsze niż ludzi. Człekokształtne małpy, w przeciwieństwie do nas, „prześcieradła” zmieniają każdej nocy – wynika z badań opublikowanych na łamach czasopisma „Royal Society Open Science”
Czy egzotyczne papugi skolonizują Polskę?
Czy egzotyczne papugi skolonizują Polskę?
Wyrządzają szkody w rolnictwie i ekosystemach. Coraz częściej na wolności można spotkać duże, zielone papugi. To tylko kwestia czasu kiedy zadomowią się w polskim krajobrazie.
Bocian Czarny (Hajstra) – mniej znany kuzyn bociana białego
Bocian Czarny – mniej znany kuzyn białego boćka
Żyje z dala od ludzkich osiedli, w puszczach i rozległych podmokłych lasach, gdzie czuje się najlepiej wiodąc skryty tryb życia. Należał zawsze do ptaków nielicznych, a nawet rzadkich. W przeciwieństwie do białych boćków, napastowano go ze względu na żałobne ubarwienie.
Jak rośliny chronią się przed światłem?
Jak rośliny chronią się przed światłem?
Jak rośliny chronią się przed szkodliwym nadmiarem światła? Badacze z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, pracujący pod kierunkiem prof. Wiesława Gruszeckiego, odkryli mechanizmy molekularne leżące u podstaw procesów przystosowania fotosyntezy w roślinach do intensywności ...
Psy upodabniają się do właścicieli
Psy upodabniają się do właścicieli
Powiedzenie, że pies jest lustrzanym odbiciem swojego właściciela doczekało się naukowego potwierdzenia!
Bolita południowy - nowy maluch we wrocławskim zoo
Bolita południowy - nowy maluch we wrocławskim zoo
We wrocławskim zoo, 3 maja 2018 r. przyszedł na świat pancernik - bolita południowy. To jeden z dwóch gatunków pancerników, które potrafią dosłownie zwinąć się w kulkę. Stąd ich nazwa w języku portugalskim i hiszpańskim nawiązuje do „piłki”.
Podstępny jak motyl
Podstępny jak motyl
Polska jest prawdopodobnie jedynym krajem Europy, w którym modraszek telejus nie jest zagrożony wyginięciem. Dlaczego?
Pestycydy z jadu skorpiona
Jak można wykorzystać jad skorpiona?
Jad skorpiona jest substancją silnie trującą nawet dla dużych zwierząt, jednak niektóre zawarte w nim toksyny działają wyłącznie na owady. Dlatego też jad skorpiona może zostać wykorzystany, jako ekologiczna alternatywa do chemicznych pestycydów.
Płomykówka zwyczajna – opis, występowanie i zdjęcia. Ptak płomykówka zwyczajna ciekawostki
Płomykówka – pożądany gość w naszych domach
Płomykówka zwyczajna (Tyto alba) zamieszkuje ogromny obszar ciągnący się od Europy, przez Azję południową, Afrykę, Australię oraz obie Ameryki – od północy USA (w Kanadzie nie występuje) po Brazylię. W Europie zasiedla głównie zachodnią część kontynent. Można ją spotkać w całej Polsce, za ...
Ryba udaje ośmiornicę, która udaje rybę
Ryba udaje ośmiornicę, która udaje rybę
Żyjąca w indonezyjskim morzu ryba stara się upodobnić do ośmiornicy, która naśladuje różne jadowite zwierzęta morskie by oszukać drapieżców – informuje pismo „Coral reefs”. 
Pasaż zakupowy