Kangury wyglądały jak króliki i chodziły jak ludzieKangury wyglądały jak króliki i chodziły jak ludzie
Przodek kangura, który zamieszkiwał Australię 100 tys. lat temu, wyglądał jak królik, a chodził jak człowiek − wynika z badań ...
Jak rośliny chronią się przed na rażącym światłem? Jak rośliny chronią się przed na rażącym światłem?
Jak rośliny chronią się przed szkodliwym nadmiarem światła? Badacze z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, ...
Większy nie znaczy mądrzejszy
Większy nie znaczy mądrzejszy
Większy mózg wcale nie oznacza większej inteligencji – podaje "Current Biology". Wynika to z tego, że im większy organizm zwierzęcia, tym mózg ma więcej zadań do wykonania. Stąd bierze się potrzeba posiadania dużego układu nerwowego.
Surykatki rozpoznają się po głosie
Surykatki rozpoznają rodzinę po głosie
Surykatki potrafią rozpoznać innego członka swojej grupy po głosie. Takiego zadania są naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu.
Gady składają jaja zbiorowo
Dlaczego gady wspólnie składają jaja?
Niektóre gatunki gadów składają jaja w tym samym miejscu i czasie – ogłosił Sean J. Doody z Australian National University w Canberze. Doody, wraz z dwoma innymi naukowcami, korzystając z dostępnej literatury dotyczącej zwyczajów rozrodczych gadów odkrył, że wspólne składanie jaj występuje u ...
Małpki opuszczone przez matki cierpią przez całe życie
Jaki ma wpływ rozstanie na życie małych rezusów?
Małpy z gatunku rezusa odłączone od matek po urodzeniu mogą przypłacić rozstanie długotrwałym uczuciem niepokoju i aspołecznymi zachowaniami – wynika z badania przeprowadzonego w Chinach.
 Ryba udaje ośmiornicę, która udaje rybę
Ryba udaje ośmiornicę, która udaje rybę
Żyjąca w indonezyjskim morzu ryba stara się upodobnić do ośmiornicy, która naśladuje różne jadowite zwierzęta morskie by oszukać drapieżców – informuje pismo „Coral reefs”. 
Skuteczny sposób na komary? Zaprzyjaźnij się z kurą!
Skuteczny sposób na komary? Zaprzyjaźnij się z kurą!
Nie jest to może najbardziej praktyczna metoda na odstraszenie komarów, ale najwyraźniej działa. Jeżeli Twoim towarzyszem jest kura, to drastycznie spada prawdopodobieństwo, że zaatakuje cię owadzi krwiopijca – wykazali naukowcy. 
Krokodyle też śpią połową mózgu
Krokodyle też śpią połową mózgu
Drzemiące krokodyle mają oko na zagrożenie. Dosłownie, bo gady te mogą spać z jednym okiem otwartym – wynika z badań australijskich naukowców. Tym samym krokodyle dołączyły do grupy zwierząt, u których podczas snu połowa mózgu zawsze pozostaje aktywna. Pozostaje pytanie – po co?
Dlatego razowiec długo opiera się pleśni?
Dlatego razowiec długo opiera się pleśni?
Już wiemy, dlaczego chleb na zakwasie długo nie pleśnieje. A wszystko dzięki naukowcom z University of Alberta w Edmonton (USA), którzy odkryli,  że w trakcie fermentacji powstaje w zakwasie związek o silnych właściwościach przeciwgrzybicznych. 
Nie ma jak u mamy
Dlaczego skorki zaniedbują swoje młode?
Dlaczego samica czasami poświęca sporo uwagi młodym, a innym razem je zaniedbuje? Znamy już odpowiedź, przynajmniej u skorków o czym donosi artykuł opublikowany w „Proceedings of the Royal Society B”.
Płomykówka – coraz częstszy gość w naszych domach
Płomykówka – pożądany gość w naszych domach
Płomykówka zwyczajna (Tyto alba) zamieszkuje ogromny obszar ciągnący się od Europy, przez Azję południową, Afrykę, Australię oraz obie Ameryki – od północy USA (w Kanadzie nie występuje) po Brazylię. W Europie zasiedla głównie zachodnią część kontynent. Można ją spotkać w całej Polsce, za ...
Pestycydy z jadu skorpiona
Jak można wykorzystać jad skorpiona?
Jad skorpiona jest substancją silnie trującą nawet dla dużych zwierząt, jednak niektóre zawarte w nim toksyny działają wyłącznie na owady. Dlatego też jad skorpiona może zostać wykorzystany, jako ekologiczna alternatywa do chemicznych pestycydów.
W poszukiwaniu życia, nie musimy lecieć poza Układ Słoneczny
W poszukiwaniu życia, nie musimy lecieć poza Układ Słoneczny
Enceladus ‒ księżyc Saturna ‒ pod warstwą lodu skrywa ocean, w którym mogą być warunki do istnienia życia ‒ ogłosiła NASA. „Żeby poszukiwać życia, nie musimy nawet lecieć poza Układ Słoneczny” ‒  komentuje w rozmowie z PAP popularyzator astronomii Karol Wójcicki. Na niepozornym, ...
Co było pierwsze: jajko, czy kura?
Jajo czy kura? Wiemy już co było pierwsze!
Przed Wielkanocą jajka zyskują na znaczeniu. Pojawiają się wszędzie: w telewizyjnych reklamach, na bilbordach, na sklepowych wystawach i w końcu w naszym wielkanocnym koszyku. Jajo jest symbolem życia, zmiany, wiosny! Tymczasem nadal nie znamy odpowiedzi na kluczowe pytanie z nim związane. Co ...
Nietoperz słucha sąsiadów
Nietoperze podsłuchują sąsiadów
Echolokacja służy nietoperzom do polowania i unikania przeszkód. Według naukowców zwierzęta te słuchają też głosów swoich polujących sąsiadów, o czym donosi  BBC News powołując się na artykuł z „PLoS Computational Biology”.
Owady z dodatkowym zestawem skrzydeł
Owady z dodatkowym zestawem skrzydeł
W ciągu 250 mln lat ewolucji owadów nie zaobserwowano pojawienia się nowych par skrzydeł. Jednak naukowcy z Uniwersytetu Aix–Marseille 2 obalili to twierdzenie na podstawie badań owadów z rodziny Membracidae – informuje Sciencedaily.com.
Rekiny − jak ludzie − mają różne osobowości
Rekiny, jak ludzie, mają różne osobowości
Rekiny – najgroźniejsze morskie drapieżniki mają indywidualne osobowości, które zmieniają się w zależności od otoczenia – wynika z najnowszych badań opublikowanych na łamach czasopisma „Behavioural Ecology and Sociobiology”.
Czy pijawki rzeczywiście potrafią leczyć?
Czy pijawki rzeczywiście potrafią leczyć?
3 ząbkowane sztylety działają jak maleńka piła. Przecinają skórę i zaczyna płynąć krew. Straszne? Może, ale spośród 40 gatunków pijawek, które zamieszkują Polskę, tylko jeden atakuje człowieka – mówiono na Uniwersytecie Warszawskim podczas Nocy Biologów.

Pasaż zakupowy

Pasaż zakupowy