Poniedziałek 09.01.2023

12-latka zaprojektowała butelkę do wody, którą można zjeść

Po tym, jak zobaczyła, jak plastik zanieczyszcza jej ulubione plaże, Madison Checketts zdecydowała, że nadszedł czas, aby coś z tym zrobić… I zaprojektowała butelkę Eco-Hero, w której nie ma ani grama tworzyw sztucznych, a po wypiciu napoju można ją zjeść lub kompostować.Zanieczyszczenie plastikiem to powszechny problem na morskich plażach. Fot. Dmitry Kalinovsky/ShutterstockZanieczyszczenie plastikiem to powszechny problem na morskich plażach. Fot. Dmitry Kalinovsky/Shutterstock

Odkąd pamięta, Madison Checketts kochała plażę. Jednak odwiedzając wybrzeże wokół Escondido w Kalifornii podczas corocznych rodzinnych wakacji, nie mogła nie zauważyć wszystkich plastikowych butelek z wodą zaśmiecających piasek i ocean.

„Plaża jest jednym z moich ulubionych miejsc i widząc, jak jest zaśmiecona plastikowymi butelkami z wodą, po prostu poczułam, że trzeba to zmienić” — mówi "Smithsonian Magazine" Checketts.
Checketts natknęła się na stronę internetową poświęconą odwróconej sferyfikacji – metodzie zamykania cieczy w żelowej membranie – i zastanawiała się, czy mogłaby zrobić jadalną butelkę z wodą przy użyciu tego procesu.

Odwrócona sferyfikacja została spopularyzowana przez szefów kuchni i kojarzy się głównie z kuchnią molekularną.

Podejście Checketts opierało się na dalszych badaniach internetowych dotyczących metod odwróconej sferyfikacji. Opierała się na reakcji chemicznej między dwoma powszechnymi dodatkami do żywności - solą zwaną mleczanem wapnia i naturalnym polimerem znajdującym się w brązowych algach, zwanym alginianem sodu. Po zmieszaniu związki tworzą wiązanie poprzeczne, w wyniku czego powstaje żelowa membrana, która zatrzymuje ciecz.

Po kilku próbach i wielu błędach Checketts stworzyła swój ostateczny prototyp, mieszając mleczan wapnia, gumę ksantanową (inny popularny dodatek do żywności i środek zagęszczający), sok z cytryny i wodę w blenderze. Zamroziła roztwór mleczanu wapnia w prostokątnej formie, a następnie umieściła zamrożony prostokąt w roztworze alginianu sodu, obracając go, aż zaczęła tworzyć się membrana. Po całkowitym uformowaniu membrany, po około siedmiu minutach, Checketts wyjęła owalną membranę z roztworu alginianu sodu i umieściła ją w kąpieli z wodą destylowaną, aby zatrzymać dalsze formowanie się membrany. By sprawdzić, jak trwałość Eco-Hero, Madison umieściła butelkę w roztworze wody z sokiem z cytryny, który trzymała w lodówce tak długo, jak się dało. Żelowa membrana pękła po trzech tygodniach.

Eco-Hero mieści około trzech czwartych szklanki wody i kosztuje około 1,20 dolara. Zasadniczo konsument wygryza dziurę w górnej części galaretowatej membrany, pije wodę, a następnie albo zjada membranę, albo ją wyrzuca. Oprócz tego, że Eco-Hero jest jadalna, jest również biodegradowalna. Checketts mówi, że napój smakuje jak woda z nutą cytryny, a jadalna błona ma konsystencję gumowatego misia i smakuje lekko cytrynowo.

Checketts nie jest pierwszą osobą, która zaprojektowała jadalną butelkę na wodę, a niektórzy z jej poprzedników wywarli wpływ na jej pracę. Jednym z takich produktów jest jadalna butelka na wodę Ooho, opracowana w 2014 roku przez byłych studentów projektowania Imperial College London, Rodrigo Garcíę Gonzáleza, Pierre'a Pasliera i Guillaume'a Couche'a. Projektanci Ooho zastosowali podobną metodę odwróconej sferyfikacji jak Checketts, ale zamiast tego zdecydowali się na użycie chlorku wapnia zamiast mleczanu wapnia i nie użyli soku z cytryny ani gumy ksantanowej. Checketts zainspirowała się ich pracą, ale chciała zrobić jadalną butelkę na wodę, która byłaby większa i trwalsza. Butelki na wodę Ooho mieszczą około 50 mililitrów wody, podczas gdy Eco-Hero około 200 mililitrów.

Kiedy Checketts myśli o przyszłości Eco-Hero, mówi, że chce przeprowadzić więcej testów, aby ulepszyć butelkę z wodą i sprawić, by można ją było ponownie zamykać i by była mocniejsza i większa. Jej wynalazek mógłby być wykorzystany podczas maratonów lub wyścigów – gdy biegacze zatrzymują się po wodę. W przypadku Eco-Hero będą mogli złapać butelkę, wypić wodę i zjeść lub wyrzucić membranę przed kontynuowaniem biegu. Ogólnie rzecz biorąc, Madison ma nadzieję, że Eco-Hero zachęci ludzi do zrównoważonego myślenia i zrozumienia, że każdy może uczynić świat lepszym miejscem.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

Jacquelyne Germain; “This 12-Year-Old Designed a Water Bottle You Can Eat”; data dostępu: 2023-01-09

Ocena (4.0) Oceń: