Poniedziałek 15.11.2021

Agresywny opos przetrzymywał kobietę jako zakładniczkę

Zdesperowana Nowozelandka zadzwoniła na policję w Dunedin na południu kraju i powiedziała, że jest zakładniczką wyjątkowo agresywnego oposa. Torbacz nękał kobietę za każdym razem, gdy próbowała wyjść z domu.Opos, fot. shutterstockOpos, fot. shutterstock

Funkcjonariusze otrzymali telefon późno w niedzielę wieczorem od zmartwionej kobiety, która powiedziała, że „opos przetrzymuje ją jako zakładniczkę” w jej domu w mieście Dunedin na wyspie South Island.
„Kiedy wychodziła z domu i próbowała dostać się do swojego samochodu, opos szarżował na nią, a ona uciekała do środka” – powiedział starszy sierżant Craig Dinnissen.

Kiedy przyjechała policja i zbliżyła się do drzwi wejściowych, z ciemności wyłonił się młody opos i wspiął się po nodze oficera. Służby ratunkowe założyły, że jest to albo zbiegłe zwierzę domowe, albo dziki opos, który został oddzielony od matki.

Po zatrzymaniu „podejrzanego” policja dostarczyła oposa do pobliskiego punktu obserwacyjnego Signal Hill i wypuściła go na wolność, z dala od zabudowań „aby zapobiec dalszemu nękaniu obywateli”. Zwierzę, kobieta i policjanci nie odnieśli obrażeń podczas operacji.

Weterynarz i ekspert od zachowań zwierząt, dr Rachael Stratton, zasugerowała, że opos działał raczej ze strachu niż z agresji.

„Typową rzeczą dla większości dzikich zwierząt byłaby ucieczka. Chyba że, zwierzę jest młode i być może wciąż uczy się, jak radzić sobie z zagrożeniami”.

Torbacze zostały po raz pierwszy sprowadzone do Nowej Zelandii z Australii w 1837 roku, jako zwierzęta przeznaczone na handel futrami, który ostatecznie nigdy się nie rozwinął. Bez naturalnych drapieżników, liczba oposów eksplodowała. Badanie Landcare z 2009 r. oszacowało, że ich populacja przekroczyła 47 milionów.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Austria Presse Agentur ; “Aggressives Possum hielt in Neuseeland Frau als Geisel ”; apa.at; 2021-11-15
Ocena (5.0) Oceń: