Czwartek 19.05.2022

Amsterdam ma ekologiczny sposób na publiczne oddawanie moczu

Publiczne oddawania moczu to odwieczny problem dużych miast. Po pierwsze – nie jest to przyjemny widok, a po drugie sam proces negatywnie wpływa na okoliczne tereny i budynki. Amsterdam próbuje zwalczyć problem. Lokalne władze zainstalowały osiem ekologicznych pisuarów wypełnionych konopiami w najbardziej imprezowych częściach miasta.fot. shutterstockfot. shutterstock

Firma z Holandii o nazwie Urban Senses stworzyła GreenPee jako rozwiązanie tego problemu „dzikiego sikania”. Na pierwszy rzut oka pisuary wyglądają jak tradycyjne donice, z zielenią wyrastającą z góry. Ale gdy przyjrzymy się uważniej można zauważyć otwory po bokach, które służą do oddawania moczu.
De Vries, z zawodu psycholog środowiskowy, współpracował z firmą nad projektem pilotażowym w 2018 roku, instalując GreenPees w czterech popularnych miejscach publicznego oddawania moczu w centrum miasta. „Rezultatem była 50% redukcja dzikiego sikania” – powiedział De Vries.

Zachęceni wynikami urzędnicy poszli naprzód i zamówili osiem nowych GreenPees.

Według De Vriesa GreenPees ma wiele zalet, od ochrony zabytkowych budynków przed korozyjnym działaniem moczu po zmniejszenie zużycia wody w porównaniu z tradycyjnymi toaletami.

Donice również skutecznie zazieleniają miasto, przyciągając pszczoły i inne owady. I mocz nie idzie na marne. GreenPee produkuje nawozy organiczne i wodę, które można wykorzystać do nawadniania miejskich terenów zielonych - mówi De Vries.

De Vries zainstalował już GreenPees w holenderskich miastach Vlaardingen i Beekbergen oraz belgijskich miastach Mechelen i Genk. Następnie chce sprawdzić, czy może przenieść koncepcję do innych krajów, a także zbadać, czy podczas procesu sikania do GreenPee można wyprodukować energię
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://edition.cnn.com/style/article/amsterdam-sustainable-urinal-scli-intl/index.html”; data dostępu: 2020-08-27
Ocena (2.8) Oceń: