Środa 15.03.2023

Badania pokazują, że psy zdecydowanie uśmiechają się – pozostaje pytanie dlaczego?

Ludzie udomowili psy około 30 000 lat temu, jeszcze zanim udomowiliśmy konie, a od tego czasu psy nadal udowadniają swoje znaczenie dla ludzkości. Wielokrotnie obserwowaliśmy inteligencję emocjonalną u naszych szczeniąt — od siedzenia na kolanach, gdy jesteśmy przygnębieni, po ratowanie ich opiekunów przed niebezpieczeństwem. Ale czy psy okazują pozytywne emocje, tak jak ludzie, uśmiechając się?Fot. PolyPloiid/ShutterstockFot. PolyPloiid/Shutterstock

Jest to pytanie, nad którym prawdopodobnie zastanawiało się wielu opiekunów zwierząt domowych, i nad którym zastanawiają się naukowcy. Dla ludzi uśmiech jest uniwersalnym gestem, znanym w każdym języku i kulturze, oznaczającym szczęście i życzliwość. Jeśli chodzi o naszych czworonożnych przyjaciół, krótka odpowiedź brzmi: tak, potrafią się uśmiechać.
W badaniu z 2017 r., opublikowanym w Scientific Reports, wykazano, że psy mogą się uśmiechać, ale analizy wykazały również, że to, co obserwujemy jako uśmiech, może mieć inne znaczenie niżu to, czego moglibyśmy się spodziewać.

W niedawnym wywiadzie dla USA Today, behawiorystka weterynarii, dr Lore Haug, przedstawiła swoją interpretację psiego uśmiechu. „Jest to zasadniczo zachowanie powitalne, które wydaje się być skierowane tylko do ludzi” – powiedział Haug.

Weterynarz Christopher Pachel potwierdził w Reader's Digest, że psy mają „zrelaksowany” wyraz twarzy, co niektórzy mogą interpretować jako uśmiech. „Miękki, zrelaksowany, otwarty wyraz pyska, który pojawia się, gdy pies jest zadowolony lub w stanie niskiego pobudzenia emocjonalnego” – wyjaśnił.

W drugim przypadku „możesz zobaczyć to wyrażenie, gdy pies jest lekko zdenerwowany, dyszy lub w inny sposób używa komunikacji za pomocą mowy ciała, aby rozładować sytuację, którą może postrzegać jako nieco niewygodną, groźną lub stresującą” – powiedział Pachel.

Ale właściciele zwierząt domowych nie powinni zbytnio przejmować się tym, co oznacza „uśmiech” zwierzęcia, ponieważ okazują swoją miłość również na inne sposoby. Na przykład, według badań przeprowadzonych przez National Library of Medicine, psy mają tendencję do patrzenia w oczy swoim właścicielom, co jest gestem, który zwiększa poziom oksytocyny (jednego z „hormonów szczęścia”) zarówno u zwierzaka, jak i opiekuna. W innym badaniu zauważono, że szczenięta wydają się synchronizować z ludźmi, podczas gdy inne badania wskazywały na machanie ogonem i lizanie twarzy jako dowód szczęśliwych emocji psa.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (1.0) Oceń: