Sobota 02.07.2022

Bakterie, grzyby i robaki – nasze łóżko to w zasadzie duża szalka Petriego

Twoje łóżko prawdopodobnie nie jest tak czyste, jak myślisz. Połączenie potu, śliny, łupieżu, martwych komórek skóry, a nawet cząstek pokarmu sprawia, że jest to optymalne środowisko do rozwoju całej gamy organizmów, takich jak bakterie, grzyby, wirusy, a nawet małe robaki.fot. shutterstockfot. shutterstock
  1. Bakterie
  2. Roztocze i pluskwy
  3. Grzyby
  4. Higiena łóżka

Bakterie

Nasze łóżka mogą być gospodarzem dla szerokiej gamy gatunków bakterii. Na przykład badania dotyczące pościeli szpitalnej wykazały, że dość powszechne były bakterie Staphylococcus (gronkowiec). Bakterie te są zazwyczaj nieszkodliwe, ale jeżeli dostaną się do organizmu przez ranę mogą wyrządzić wiele szkód. Na przykład Staphylococcus aureus, jest bardzo zaraźliwy i może powodować infekcje skóry, zapalenie płuc i nasilać objawy trądziku. Nie tylko stwierdzono, że S. aureus żyje w poszewkach na poduszki, ale badania pokazują również, że niektóre szczepy są odporne na antybiotyki. Badania pokazują również, że oprócz gronkowca, w łóżkach szpitalnych powszechnie występują bakterie żyjące w jelicie grubym: E. coli, znane jako bakterie gram-ujemne. Bakterie Gram-ujemne stanowią poważny problem zdrowotny, ponieważ są wysoce odporne na antybiotyki i mogą powodować groźne infekcje u ludzi – w tym infekcje dróg moczowych, zapalenie płuc, biegunkę, zapalenie opon mózgowych i posocznicę. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe mycie rąk po skorzystaniu z toalety.

Roztocze i pluskwy

Dziennie zrzucasz około 500 milionów komórek skóry – także podczas snu. Te komórki stanowią idealną pożywkę dla mikroskopijnych roztoczy. Roztocza i ich odchody mogą wywoływać alergie, a nawet astmę. Także pluskwy mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Chociaż nie wykazano, że te małe owady (o długości około 5 mm) przenoszą choroby, ale z drugiej strony powodują dotkliwe i swędzące ugryzienia, a sama ich obecność wiąże się z dyskomfortem psychicznym, który może objawiać się bezsennością i nocnymi lękami. Pluskwy mogą być przenoszone do domów na miękkich powierzchniach, takich jak ubrania lub plecaki, lub przez innych członków rodziny. Pranie i suszenie pościeli w wysokiej temperaturze (około 55°C) zabije roztocza, ale pluskwy mogą wymagać profesjonalnej eksterminacji.

Grzyby

Naukowcy odkryli, że istnieje wielkie prawdopodobieństwo, iż dzielisz łóżko z milionami zarodników grzybów. Badacze dokonali sekcji poduszek z pierza i poduszek syntetycznych i zidentyfikowali kilka tysięcy zarodników grzybów na gram zużytej poduszki – czyli ponad milion zarodników na poduszkę. Profesor Ashley Woodcock, który prowadził badania, powiedział: „Wiemy, że poduszki są zamieszkiwane przez roztocza kurzu domowego, które zjadają grzyby, ale jedna z teorii mówi, że grzyby z kolei wykorzystują odchody roztoczy kurzu domowego jako główne źródło azotu i składników odżywczych, wraz z komórkami ludzkiej skóry. W naszych poduszkach może zatem działać „miniaturowy ekosystem”. Jakie grzyby znajdziemy w naszej pościeli? Aspergillus fumigatus był gatunkiem najczęściej spotykanym na poduszkach. Może on wywoływać – aspergilozę – chorobę zakaźną, która stała się główną przyczyną śmierci pacjentów z białaczką i przeszczepem szpiku kostnego. Aspergillus może również nasilić objawy astmy i powodować alergiczne zapalenie zatok. Inwazyjna aspergiloza występuje głównie w płucach i zatokach, chociaż może rozprzestrzenić się na inne narządy, takie jak mózg.

Higiena łóżka

Właściwa i regularna higiena kluczowe znaczenie dla zapewnienia, że bakterie, grzyby i zarazki nie przekształcą się w prawdziwe zagrożenie dla zdrowia. Ale jak często należy zmieniać pościel? Ponieważ nie możemy prać naszych prześcieradeł codziennie, jedną rzeczą, którą możesz robić codziennie, jest wietrzenie ich każdego ranka. Ponieważ podczas snu gromadzi się na prześcieradłach wilgoć, odciągnięcie kołdry do tyłu, sprawi, że prześcieradło i materac stają się mniej atrakcyjnym miejscem lęgowym dla bakterii i roztoczy. Materace mogą być również dużym źródłem bakterii i drobnoustrojów z powodu gromadzenia się przez lata komórek skóry, cząstek jedzenia i grzybów. Ponieważ trudno wyprać cały materac, używanie pokrowca, który bez problemu zmieści się w pralce – i pranie go co tydzień lub dwa – może pomóc zmniejszyć liczbę żyjących w nim drobnoustrojów. Odkurzanie materaca i łóżka także pomoże usunąć alergeny i kurz.

Zaleca się pranie pościeli co tydzień (lub częściej, jeśli to możliwe) – zwłaszcza jeśli spędzasz dużo czasu w łóżku, śpisz nago lub dużo się pocisz. Zaleca się również wymianę poszewek na poduszki co dwa do trzech dni. Pościel należy prać w wysokich temperaturach (około 40℃-60℃), aby skutecznie zabić zarazki. Unikaj przeładowywania pralek i używaj wystarczającej ilości detergentu i upewnij się, że pościel jest całkowicie wysuszona przed użyciem. Dobrym nawykiem jest również unikanie spożywania posiłków w łóżku, trzymanie zwierząt z dala od pościeli i zdejmowanie brudnych skarpet, zanim wskoczymy do łóżka.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://theconversation.com/your-bed-probably-isnt-as-clean-as-you-think-a-microbiologist-explains-163513”; data dostępu: 2021-07-19
Ocena (5.0) Oceń: