Wtorek 05.11.2019

Banany zamiast poliestru

Roślina abacá rośnie bez potrzeby stosowania dużej ilości wody i pestycydów, pomaga zatrzymać erozję, a teraz jest używana do produkcji modnych i wytrzymałych toreb i plecaków.Fot. www.qwstion.comFot. www.qwstion.com

Szwajcarska marka QWSTION produkuje plecaki i torby. Jednak nie takie zwykłe z poliestru, nylonu czy akrylu. Firma postawiła na bananatex® ‒  pierwszą na świecie tkaninę techniczną wykonaną z włókien banana. Założona w 2008 roku przez Matthiasa Grafa, Christiana Kägiego, Sebastiana Kruita, Fabrice Aeberhard i Hannes Schönegger, marka QWSTION jest znana z łączenia designu i funkcjonalności z trwałością. Ich asortyment to uniwersalne rozwiązania do noszenia na co dzień, o subtelnym wyglądzie i niskim wpływie na środowisko.
Od samego początku QWSTION bada sposoby wytwarzania toreb z zasobów odnawialnych. Bananatex® jest wynikiem tych badań, w których zastosowano materiał wykonany z ekologicznie uprawianych roślin bananowych pochodzących z wyżyn Filipin. Ta rodzina bananowców, znana jako konopie bananowe lub abaká, jest wytrzymała i samowystarczalna, nie wymaga stosowania pestycydów ani dużych ilości wody.

”W ciągu ostatnich trzech lat opracowaliśmy bananatex®, elegancki, wodoodporny materiał wykonany w 100% z naturalnych włókien bananowych ” ‒ czytamy na stronie QWSTION.

„Super mocna i trwała, a jednocześnie lekka i elastyczna, naturalna powłoka z wosku pszczelego nadaje jej gładkie, wodoodporne wykończenie i miękkość w dotyku. biorąc pod uwagę nasz ostateczny cel, jakim jest zaoferowanie realnej alternatywy dla tkanin syntetycznych, które obecnie dominują w branży torebek, opracowaliśmy bananatex® jako projekt typu open source i chcemy zachęcić inne marki do korzystania z niego ”.

Torby i plecaki QWSTION są nie tylko trwałe i piękne, ale oferują także wiele wersji stylistycznych, aby dostosować się do potrzeb użytkownika. Firma podzieliła swoje portfolio na trzy różne kategorie: biznes, wypoczynek i podróże. Ich torby można wykorzystać w każdej sytuacji ‒ na rowerze lub na spotkaniu na wysokim szczeblu. Praktyczne i funkcjonalne torby są trwałe i ponadczasowe. Wszystkie projekty uwzględniają właściwości materiału bananatex®, z wzorami zaprojektowanymi w celu zminimalizowania odpadów w procesie cięcia poszczególnych części. Co więcej, torby są w 100% biodegradowalne, a klamry i zamki można poddać recyklingowi.
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. “http://www.qwstion.com”; data dostępu: 2019-11-05
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy