Piątek 18.10.2019

Blob ‒ ni to zwierzę, ni to grzyb

Tajemniczy organizm wygląda jak grzyb, ale zachowuje się jak zwierzę i jest jedną z najbardziej niesamowitych postaci, jaką ostatnio widział świat nauki.



Blob (Physarum Polycephalum) to jednokomórkowa istota, którą można podziwiać w paryskim zoo, fot. shutterstockBlob (Physarum Polycephalum) to jednokomórkowa istota, którą można podziwiać w paryskim zoo, fot. shutterstock

Śluzowiec Physarum polycephalum, gwiazda nowej wystawy w paryskim zoo, jest bardzo dziwną żywą istotą.

Jak dziwnie jest P. polycephalum? Biorąc pod uwagę niefortunną potoczną nazwę „śluzowiec”, ten organizm jednokomórkowy cały czas zaskakuje naukowców.  

Lubi zacienione, chłodne i wilgotne okolice dna lasu, gdzie w poszukiwaniu ofiary rozciąga swoje tłuste gałęzie wąsów. Nie jest to ani roślina, ani zwierzę, ani grzyb, ale galaretowata pleśń, która wykazuje bardzo „ludzkie zachowania”. Chociaż jego nazwa oznacza „wielogłowy szlam”, w rzeczywistości nie ma mózgu, co czyni zestaw jego umiejętności jeszcze bardziej niezwykłym. Śluzowiec został nazwany „Blob”, na cześć filmu science fiction z 1958 roku, w którym obca forma życia o tej samej nazwie pochłania wszystko na swojej drodze, zwiększając rozmiary.
Co jeszcze wiemy o tej niesamowitej istocie?

Nie ma mózgu. Jednak ta istota może podejmować racjonalne decyzje, przewidywać zdarzenia, zapamiętywać, budować sieci transportowe porównywalne z tymi zaprojektowanymi przez ludzi.  P. polycephalum nie ma ust, żołądka ani oczu, ale może znaleźć pokarm i go strawić. Szlamowa pleśń ma prawie 720 płci, może poruszać się bez nóg lub skrzydeł i jest w stanie zregenerować się w dwie minuty. I trudno go zabić: narażony na niebezpieczeństwo przechodzi w stan hibernacji i wysycha. W formie wegetatywnej „jest prawie nieśmiertelny”, powiedziała AFP Audrey Dussutour z francuskiego instytutu badawczego CNRS.

„Możesz nawet włożyć go do kuchenki mikrofalowej na kilka minut”.

Ale po prostu dodaj kilka kropli wody i „voila!” Blob odżyje, chcąc jeść, rozmnażać się, uwalniając zarodniki, które wyrastają w nowe, małe Bloby.


„Blob to żywa istota, która należy do jednej z tajemnic natury” - powiedział Bruno David, dyrektor paryskiego Muzeum Historii Naturalnej, do którego należy Park Zoologiczny.

„Zaskakuje nas, ponieważ nie ma mózgu, ale jest w stanie się uczyć ... a jeśli połączysz dwie części Bloba to ta, która się nauczyła, przekaże swoją wiedzę drugiej. (...) Żyje na Ziemi od milionów lat i nadal tak naprawdę nie wiemy, co to jest - czy to zwierzę, grzyb czy może coś pomiędzy nimi”. ‒ dodaje.

Dla niektórych Blob może być po prostu dziwnym żółtym organizmem grzybowy, który żyje wśród ściółki drzewnej, ale P. polycephalum jest o wiele bardziej interesujący. Jego inteligencja i tajemnice rzucają światło na to, jak wiele świata naprawdę nie rozumiemy i jak wiele jeszcze możemy zrozumieć.


Ekologia.pl

Bibliografia

  1. “Intelligent? Brainless slime can 'learn': study”; data dostępu: 2019-10-18
Ocena (5.0) Oceń: