Poniedziałek 15.05.2023

Bobi, najstarszy pies świata, świętował 31 urodziny

Bobi, portugalski psiak, który w lutym został ogłoszony najstarszym psem na świecie przez Księgę Rekordów Guinnessa, obchodził w czwartek swoje 31. urodziny.Fot. Stasonych/ShutterstockFot. Stasonych/Shutterstock

Bobi urodził się 11 maja 1992 roku, co daje mu 31 lat, licząc w ludzkich latach. Pobił rekord najstarszego żyjącego psa, który do niedawna należał do 23-letniego Spike’a, chihuahy mieszkającej w Ohio w USA.
Impreza urodzinowa Bobiego odbyła się w jego domu w Conqueiros, wiejskiej wiosce w południowej Portugalii. Jego opiekun, Leonel Costa powiedział, że była to „bardzo tradycyjna” portugalska impreza. Wzięło w niej udział ponad 100 osób i zespół taneczny.

Bobi cieszy się dużym zainteresowaniem, odkąd został koronowany na najstarszego psa na świecie. „Mieliśmy wielu dziennikarzy i ludzi z całego świata, którzy przyjechali, by zrobić sobie zdjęcie z Bobim” – powiedział w komunikacie.Dodał, że psiak cieszy się dobrym zdrowiem i niedawno przeszedł kontrolę ze względu na obawy Costy dotyczące stresu związanego z częstymi gośćmi.

Bobi to Rafeiro do Alentejo, rasa portugalskiego psa wyszkolonego do pilnowania bydła. Z wiekiem zaczął mieć trudności z chodzeniem, a także pogorszył się jego wzrok.

Costa przypisał długowieczność swojego psa „spokojnemu środowisku”, w którym mieszka. Zawsze był karmiony tym samym jedzeniem, które jedli jego opiekunowie – tylko moczonym w wodzie, aby usunąć wszelkie przyprawy. Pije też około litra wody dziennie. Bobi nigdy nie był przykuty do budy, nie miał też założonej smyczy. Zamiast tego mógł swobodnie wędrować po lasach i polach uprawnych otaczających dom rodziny Costa.

Oprócz tego, że jest najstarszym obecnie żyjącym psem, Bobi jest także najstarszym psem, jaki kiedykolwiek został zarejestrowany przez Księgę Guinnessa.

„Bobi jest wyjątkowy, ponieważ patrzenie na niego jest jak przypominanie sobie ludzi, którzy byli częścią naszej rodziny i niestety już ich tu nie ma, jak mój ojciec, mój brat czy moi dziadkowie, którzy już opuścili ten świat” – powiedział w komunikacie.

Data urodzenia Bobiego została potwierdzona przez Serviço Medico-Veterinário do Município de Leiria (Weterynaryjna Służba Medyczna Gminy Leiria). Jego wiek został również zweryfikowany przez SIAC, bazę danych zwierząt domowych autoryzowaną przez rząd Portugalii i zarządzaną przez SNMV (Sindicato Nacional dos Médicos Veterinários; Krajowy Związek Lekarzy Weterynarii).
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (3.3) Oceń: