Bocian czarny - opis, występowanie i zdjęcia. Ptak bocian czarny ciekawostki

Poniedziałek 14.05.2018Autor: Lech Trokowicz - Bocian Czarny
By Till Niermann (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons By Till Niermann (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Bocian czarny (Hajstra) żyje z dala od ludzkich osiedli, w puszczach i rozległych podmokłych lasach, gdzie czuje się najlepiej wiodąc skryty tryb życia. Bocian czarny należał zawsze do ptaków nielicznych, a nawet rzadkich. W przeciwieństwie do białych boćków, napastowano go ze względu na żałobne ubarwienie.


W ubiegłym stuleciu areał jego rozprzestrzenienia gwałtownie skurczył się, wyginął w wielu państwach europejskich, w innych grozi mu zagłada. Obecnie w Euroazji żyje mniej niż 3000 par lęgowych. W Polsce w 1909 r. było 80 par, w 1920 roku objęto je ochroną na Śląsku i w Wielkopolsce, ale dopiero ustawa z 1952 r. Otoczyła hajstrę opieką prawną na terenie całego kraju. Niemniej w latach 1910-1939 i 1946-1962 zaobserwowano wyraźny wzrost populacji tego pięknego ptaka. Dziś polską populację szacuje się na ok. 1500-2300 par (Neubauer i inni 2011), znajdują tu bowiem korzystne warunki bytowania.

Ścisła ochrona i zaniechanie prześladowań zrobiły swoje, bociany czarne zaczęły zakładać gniazda na skraju lasów, także w pobliżu ludzkich siedzib i nie wykazują już zbytniej płochliwości. Wbrew utartym opiniom, żerują one zgodnie w pobliżu białych bocianów i czapli siwych. Choć z natury są odludkami, to podczas jesiennych wędrówek na południe spotykano stada liczące 25-100 czarnych bocianów. Zimują w Afryce, podczas przelotów wiele ich ginie. Odlatują nagle, nie przygotowując się tak jak czynią to ich biali krewniacy. Na przełomie marca i kwietnia powracają do gniazd. Często posiadają ich kilka, używając ich na przemian, czasami powracają do pierwszego dopiero po 7-9 latach.


Ciconia nigra jest czarny z zielonkawym i purpurowym połyskiem, ale ma biały brzuch i spód ogona. Jego dziób i nogi są czerwone.fot. Marek Szczepanek (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl

Zobacz także

Powrót bociana czarnegoPowrót bociana czarnego
Pasaż zakupowy