Poniedziałek 12.02.2024

Bociany już do nas lecą! Ich drogę śledzimy dzięki nadajnikom GPS

Nasze bociany lecą z zimowisk. Na podstawie lokalizatorów GPS można już stwierdzić, że ptaki rozpoczęły już wędrówkę powrotną do naszego kraju – donosi portal RMF24.Powrót bociana białegoFot. aabeele/Shutterstock

Ekscytacja bocianimi powrotami już rozpoczęta. Bociany od kilkunastu dni są już w drodze, a prognozy dotyczące warunków z Bułgarii czy Rumunii są dla nich raczej sprzyjające.
Gdzie możemy wypatrywać pierwszych bocianów? Przede wszystkim w zachodniej Polsce już od początku marca. Zaś szczyt przelotów przypada na ok. 10 kwietnia.

Dzisiaj jednak nie musimy się tylko wpatrywać w niebo na szybujące ptaki, czy też monitorować bocianich gniazd, bowiem z pomocą przychodzi zaawansowana technika. Możemy też przypatrywać się wędrówce dokładnie znanych osobników.

Grupa EkoLogiczna z Siedlec co roku zakłada bocianom nadajniki GPS. Te niewielkie urządzenia wysyłają sygnały, pozwalające precyzyjnie śledzić lokalizację ptaków. Względna ciągłość sygnałów (oprócz sytuacji, gdy bocian znajduje się na terenach pozbawionych zasięgu) pozwala uzyskać wiele danych na temat konkretnych osobników. Łącząc te dane z innymi, np. pogodowymi, naukowcy wnioskują na temat ptasich decyzji dotyczących przemieszczania się i postojów.

Na facebookowym profilu grupy EkoLogicznej udostępniane są mapy z trasami przelotów; śledzą je tysiące osób w Polsce i za granicą.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (3.4) Oceń: