Sobota 02.09.2023

Bolą Cię plecy? Masz wiele wspólnego z szympansem

Osoby, które często cierpią na ból pleców i mają problem z wypadającym dyskiem mogą mieć więcej wspólnego z szympansami, niż osoby, które takich problemów nie mają – wynika z badań opublikowanych na łamach czasopisma  „BMC Evolutionary Biology”fot. shutterstockfot. shutterstock

Mamy wiele wspólnego z szympansami. Wcześniejsze badania nad genotypem ssaków naczelnych wykazały, ze dystans genetyczny pomiędzy człowiekiem (Homo sapiens sapiens) oraz szympansem (Pan troglodytes) wynosi mniej niż 2 procent. Naukowcy znaleźli kolejny wspólny mianownik. 
Zespół badaczy przeanalizował kręgi szympansów, orangutanów i prehistoryczne ludzkie szkielety, by zbadać relacje między kształtem kości kręgosłupa, wyprostowaną pozycją, a zdrowiem. I co się okazało?

„Nasze badania pokazały, że u osób które mają problemy z plecami, kształt kręgosłupa jest bardziej zbliżony do kształtu kręgosłupa naszego najbliższego krewnego – szympansa, w porównaniu do osób, które problemów z plecami nie mają” – przekonują badacze.

Naukowcy wnioskują, że może to być wynikiem tego, że ewolucyjnie przeszliśmy zbyt szybko z chodzenia na czworakach do poruszania się na dwóch nogach. Badacze sugerują tym samym, że kręgosłupy niektórych osób mogą być w gorszym stopniu przystosowane do chodzenia w pozycji wyprostowanej.

Na czym polega wartość tego badania? Naukowcy twierdzą, że ich odkrycie może pomóc lekarzom przewidzieć, kto w przyszłości może być narażony na problemy z kręgosłupem.

Główny autor badania dr Kimberly Plomp z Simon Fraser University w Kanadzie, powiedział: „Nasze badanie jest pierwszym, które stosuje metody ilościowe, aby odkryć, dlaczego ludzie tak często cierpią na problemy z kręgosłupem, w porównaniu do innych naczelnych.”
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Kimberly A Plomp, Una Strand Viðarsdóttir, Darlene A Weston, Keith Dobney and Mark Collard; “The ancestral shape hypothesis: an evolutionary explanation for the occurrence of intervertebral disc herniation in humans ”; BMC Evolutionary Biology 2015;
Ocena (4.1) Oceń: