Czwartek 17.11.2022

Chcesz komunikować się ze swoim kotem? Mrugaj bardzo powoli

Koty to koty. W jednej chwili są w nas zakochane, w następnej zachowują się, jakby nas nie znały. Są często postrzegane jako bardziej powściągliwe i niezależne niż inne zwierzęta domowe. Dlatego tak ważne jest budowanie relacji z nimi. Badania pokazują, że w rzeczywistości nie jest to takie trudne. Musimy tylko częściej do nich mrugać.Źródło: Ekaterina Kolomeets/ShutterstockŹródło: Ekaterina Kolomeets/Shutterstock
W badaniu opublikowanym w 2020 roku naukowcy zaobserwowali interakcje kot-człowiek i byli w stanie potwierdzić, że ten akt powolnego mrugania sprawia, że koty bardziej otwierają się na ludzi.

„Jako osoba, która zarówno studiowała zachowanie zwierząt, jak i jest opiekunem kota, wspaniale jest móc pokazać, że koty i ludzie mogą się w ten sposób komunikować” – wyjaśniła psycholog Karen McComb z University of Sussex w Wielkiej Brytanii.
Jeśli spędziłeś trochę czasu z kotami, prawdopodobnie widziałeś ich wyraz twarzy „częściowo zamknięte oczy”, któremu towarzyszy powolne mruganie. Jest to podobne do tego, kiedy ludzkie oczy zwężają się, gdy się uśmiechamy, i zwykle występuje, gdy kot jest zrelaksowany i zadowolony. To wyrażenie można zinterpretować, jako rodzaj kociego uśmiechu.

Anegdotyczne dowody od właścicieli kotów sugerują, że ludzie mogą kopiować to wyrażenie, aby przekazać kotom, że jesteśmy przyjaźni i otwarci na interakcje.

W badaniu zespół psychologów zaprojektował dwa eksperymenty.

W pierwszym eksperymencie opiekunowie powoli mrugali do 21 kotów z 14 różnych gospodarstw domowych. Gdy kot ułożył się wygodnie w jednym miejscu w swoim środowisku domowym, poinstruowano właścicieli, aby usiedli i wolno mrugali, gdy kot na nich patrzy. Kamery zarejestrowały zarówno twarz opiekuna, jak i twarz kota, a wyniki porównano z mruganiem kotów bez interakcji z człowiekiem. Wyniki pokazały, że koty są bardziej skłonne do powolnego mrugania do swoich opiekunów po tym, jak ich opiekunowie wolno mrugali do nich.

Drugi eksperyment obejmował 24 koty z ośmiu różnych gospodarstw domowych. Tym razem to nie opiekunowie mrugali, ale badacze, którzy nie mieli wcześniej kontaktu z kotem. Naukowcy przeprowadzili ten sam proces powolnego mrugania, co w pierwszym eksperymencie, dodając wyciągniętą rękę w kierunku kota. Odkryli, że koty nie tylko częściej mrugały, ale częściej zbliżały się do ręki człowieka po tym, jak człowiek do nich mrugnął.

Trudno zrozumieć, dlaczego koty wolno mrugają do ludzi w ten sposób. Zostało to zinterpretowane jako sposób sygnalizowania łagodnych intencji, ponieważ uważa się, że koty interpretują nieprzerwane gapienie się, jako zagrożenie. Możliwe jest również, że koty rozwinęły tę ekspresję, ponieważ ludzie reagują na nią pozytywnie.

Badanie zostało opublikowane w Scientific Reports.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

Michelle Starr; “Scientists Confirm You Can Communicate With Your Cat by Blinking Very Slowly”; data dostępu: 2022-11-17

Ocena (5.0) Oceń: