Piątek 10.09.2021

Chcesz żyć dłużej? Zaopiekuj się psem!

Uwaga, opiekunowie psów: futrzany przyjaciel może przedłużyć Twoje życie. Badanie opublikowane we wtorek na łamach czasopisma „Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes” mówi, że posiadanie psa wiąże się z mniejszym ryzykiem zgonu!fot. shutterstockfot. shutterstock

W dużej metanalizie wykonano przegląd badań opublikowanych w latach 1950-2019, w których oceniono związek miedzy posiadaniem psa, a śmiertelnością ich opiekunów. Badanie obejmowało 10 analiz, w których uzyskano dane od ponad 3 milionów uczestników. I co się okazało?
Wniosek z tak dużej analizy jest taki, że opiekunowie psów mieli o 24% mniejsze ryzyko zgonu. Autorzy raportu stwierdzili, że dla osób z problemami z sercem opieka nad psem przynosi jeszcze większe korzyści ‒ ryzyko śmierci spada o 33 proc. Wśród właścicieli psów z chorobami układu krążenia ryzyko to było aż o 65 procent niższe.

Autorzy spekulowali, że potencjalne korzyści zdrowotne wynikające z posiadania psa można częściowo przypisać zwiększonej aktywności fizycznej związanej z wyprowadzaniem zwierzęcia na spacer. Dlatego opiekunowie psów, biorący udział w badaniu byli mniej podatni na choroby serca w porównaniu z osobami, które psów nie posiadały.

Wyniki nie były zaskoczeniem, powiedziała współautorka badania, dr. Caroline Kramer, endokrynolog z University of Toronto's Mount Sinai Hospital. Dodała, że wiele wcześniejszych analiz wykazało, że opieka nad psem może obniżyć ciśnienie krwi, poprawić poziom cholesterolu i zmniejszyć ryzyko depresji.

Pozostaje pytanie ‒ dlaczego psy, a nie koty? „Tym, co wyróżnia psy spośród innych zwierząt domowych pod względem korzyści zdrowotnych dla ludzi, jest ich potrzeba wyprowadzania na spacery” ‒ dodała Kramer.

Wiemy, że samotność i siedzący tryb życia są głównym czynnikiem ryzyka przedwczesnej śmierci. Psy są doskonałą motywacją dla ich właścicieli do spacerów i ruchu. Czworonożni przyjaciele mogą być też źródłem wsparcia społecznego. „Mówi się, że właściciele psów nawiązują więcej interakcji społecznych z innymi ludźmi” ‒ czytamy w badaniu.

„Jako właściciel psa mogę powiedzieć, że adopcja Romea (miniaturowego sznaucera) sprawiła, ze zwiększyła się moja aktywność fizyczna, a on wypełnił moją codzienną rutynę radością i bezwarunkową miłością”. ‒ powiedział Kramer.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Mwenya Mubanga , Liisa Byberg , Agneta Egenvall , Erik Ingelsson , Tove Fall; “Dog Ownership and Survival After a Major Cardiovascular Event”; Cardiovascular Quality and Outcomes. 2019;12:e005342;
Ocena (4.6) Oceń: