Poniedziałek 07.11.2022

Co 13-sta osoba ma stopy jak szympans

Co najmniej jedna na 13 osób ma tzw. „małpie”, bardzo elastyczne stopy, przystosowane do wspinania się po drzewach.Fot. Steffen Foerster/ShutterstockFot. Steffen Foerster/Shutterstock

W porównaniu do naczelnych, typowa ludzka stopa jest sztywna, dlatego sprawnie poruszamy się w pozycji wyprostowanej. Natomiast małpie, giętkie kończyny pozwalają na małpie figle. Są sprawne, zwinne, gibkie i lepiej przystosowane do chwytania konarów drzew.
Naukowcy z Boston University (USA) Jeremy DeSilva i Simone Gill wykazali, że co 13 osoba ma stopy podobne do małpich. Wywnioskowali to, filmując sposób chodzenia 400 dorosłych osób.

Analizując nagrania, badacze zaobserwowali u 8 proc. badanych zwiększoną giętkość środkowej części stopy, zbliżoną do spotykanej u małp. Właściciele stóp niczego nawet nie podejrzewali, a efekt ten zauważalny był dopiero na zdjęciach. Naukowcy sądzą, że giętkie stopy mogą być pamiątką po małpich przodkach.

Czy taka cecha ma jakiś wpływ na nasze życie? Zdaniem DeSilvy zbytnia elastyczność zmniejsza efektywność chodu. Z kolei Robin Huw Crompton z University of Liverpool twierdzi, że małpie stopy mogą być pomocne przykład podczas szybkiej zmiany prędkości poruszania się.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach American Journal of Physical Anthropology.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

„New Scientist”

Ocena (5.0) Oceń: