Te skrzydła turbin wiatrowych służyły przez 25 lat, a teraz robią za meble! Już w piętnastu lokalizacjach w Polsce znajdują się ekologiczne meble miejskie wykonane ze zużytych turbin wiatrowych. W 2023 roku takie meble pojawią się w kolejnych stu miejscach.

- „Ponowne zagospodarowanie turbin wiatrowych staje się w tej sytuacji kluczowe dla dalszego rozwoju energii wiatrowej i OZE w ogóle, a bez energii z odnawialnych źródeł nie osiągniemy celów unijnej taksonomii. Realizując naszą koncepcję „Go Earthwise with Panattoni” działamy holistycznie – stawiając na energię z odnawialnych źródeł, ale też realizując idee gospodarki obiegu zamkniętego. Cieszymy się, że wprowadzając meble z przetworzonych turbin możemy przykładać swoją cegiełkę nie tylko implementując zieloną energię w naszych obiektach, ale też czyniąc jej wytwarzanie bardziej zielonym” - mówi Emilia Dębowska, Sustainability Director w Panattoni.
Według publikacji Uniwersytetu Cambridge - „Wind turbine blade waste in 2050” – elektrownie wiatrowe mogą produkować w połowie stulecia aż 43 miliony ton odpadów na całym świecie, z czego jedną czwartą w Europie. Tylko w najbliższych pięciu latach w Europie wycofanych może zostać blisko 15 000 łopat turbin wiatrowych.
- „Odpowiednie zagospodarowanie po okresie użyteczności będzie jednym z najważniejszych wyzwań najbliższych dekad. W tym pozytywnym trendzie swój udział może mieć także sektor nieruchomości przemysłowych” – dodaje Emilia Dębowska.

Źródło: Materiały prasowe Panattoni
Ekologia.pl (JSz)