Poniedziałek 05.10.2020

Covid-19: Jak długo koronawirus utrzymuje się na powierzchniach?

Wraz z rozprzestrzenianiem się Covid-19, wzmacnia się nasz strach przed dotykaniem powierzchni. Ludzie próbują otwierać drzwi łokciami, osoby dojeżdżające do pracy ostrożnie surfują po pociągach, aby uniknąć złapania za uchwyt, pracownicy biurowi codziennie dokładnie wycierają swoje biurka. Jakie jest ryzyko zakażeniem koronawirusem poprzez kontakt z paczkami, artykułami spożywczymi i tym, co naukowcy nazywają powierzchniami „dotykowymi”?Badanie potwierdza potrzebę dezynfekcji powierzchni, fot. shutterstockBadanie potwierdza potrzebę dezynfekcji powierzchni, fot. shutterstock

Podobnie jak wiele wirusów, koronawirus Covid-19 może rozprzestrzeniać się drogą kropelkową, podczas kaszlu czy kichania. Pojedynczy kaszel może wytworzyć do 3000 kropel. Cząstki te mogą lądować na innych ludziach, ubraniach i powierzchniach wokół nas, ale niektóre mniejsze cząsteczki mogą nada unosić się w powietrzu. Istnieją również dowody na to, że wirus jest wydalany z kałem, więc każdy, kto nie myje dokładnie rąk po wizycie w toalecie, może zanieczyścić wszystko, czego dotknie.
Warto zauważyć, że według Centers for Disease Control and Prevention, dotykanie powierzchni na której znajduje się wirus, a następnie dotykanie własnej twarzy „nie jest uważane za główny sposób rozprzestrzeniania się wirusa”. Mimo to CDC, Światowa Organizacja Zdrowia i inne organy ds. zdrowia podkreśliły, że zarówno częste mycie rąk, jak i codzienne mycie i dezynfekcja często dotykanych powierzchni są kluczowe w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się Covid-19.

Jednym z niejasnych aspektów jest to, jak długo SARS-CoV-2, może przetrwać poza ciałem człowieka. Niektóre badania innych koronawirusów, w tym Sars i Mers, wykazały, że mogą przetrwać na metalu, szkle i plastiku nawet przez dziewięć dni, chyba że zostaną odpowiednio zdezynfekowane.

Neeltje van Doremalen, wirusolog z US National Institutes of Health (NIH) i jej koledzy z Rocky Mountain Laboratories w Hamilton, Montana, wykonali testy, by sprawdzić, jak długo SARS-CoV-2 może przetrwać na różnych powierzchniach. Ich badanie pokazuje, że wirus może przetrwać w kropelkach o wielkości 1-5 mikrometrów ‒ około 30 razy mniejsze niż szerokość ludzkiego włosa ‒ nawet przez trzy godziny od momentu „wystrzelenia” w powietrze.

Oznacza to, że wirus krążący w niefiltrowanych zamkniętych pomieszczeniach będzie trwał kilka godzin, zwłaszcza że krople aerozolu mają tendencję do szybszego osiadania na powierzchni w zakłóconym powietrzu.

Jak długo koronawirus przetrwa na powierzchniach?

Badanie NIH wykazało, że wirus SARS-CoV-2 przeżywa na tekturze ‒ do 24 godzin ‒ i do 2-3 dni na powierzchniach z tworzyw sztucznych i stali nierdzewnej. Naukowcy odkryli, że miedziane powierzchnie miały tendencję do zabijania wirusa w ciągu około czterech godzin. Należy jednak pamiętać, że ilość wirusów gwałtownie spadała w czasie na każdej z tych powierzchni. Tak więc ryzyko infekcji prawdopodobnie również z czasem zmaleje.

Istnieje jednak szybsza opcja pozbycia się wirusa: badania wykazały, że koronawirusy można dezaktywować w ciągu minuty przez dezynfekcję powierzchni 62-71% alkoholem lub roztworem 0,5% wybielacza z nadtlenkiem wodoru lub wybielacza domowego zawierającego 0,1% podchlorynu sodu.

Z praktycznego punktu widzenia badanie potwierdza potrzebę dezynfekcji powierzchni - zwłaszcza tych wykonanych z tworzywa sztucznego i stali nierdzewnej - tam, gdzie to możliwe. Ponadto po dotknięciu którejkolwiek z tych powierzchni ważne jest, aby umyć ręce mydłem i wodą.

Badanie zostało opublikowane w The New England Journal of Medicine.
Ekologia.pl (JS)
 


Bibliografia

  1. “https://www.bbc.com/future/article/20200317-covid-19-how-long-does-the-coronavirus-last-on-surfaces”; data dostępu: 2020-03-27
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy