Wtorek 17.11.2020

Czy Chiny wprowadzą zakaz wyprowadzania psów na spacer?

Hrabstwo w południowych Chinach wydało prawo zakazujące właścicielom psów wyprowadzania zwierząt na spacery w miejscach publicznych. Opiekun, który nie zastosuje się do nowych zasad może zostać ukarany grzywną, a w najgorszym przypadku konfiskatą zwierzęcia.fot. shutterstockfot. shutterstock

Okólnik, który został wydany 13 listopada br., zobowiązuje właścicieli zwierząt do ciągłego trzymania psów w domu. Skąd takie restrykcyjne prawo? Urzędnicy powiedzieli, że ma to chronić mieszkańców, ponieważ zdarzały się incydenty, w których wyprowadzane na spacer zwierzęta atakowały ludzi.
Jednak polityka ta spotkała się z ostracyzmem w mediach społecznościowych, co skłoniło urzędników do zrewidowania nowego prawa.

Dr Jaipal Singh Gill, dyrektor wykonawczy Society for the Prevention of Cruelty to Animals w Singapurze, powiedział, że stałe trzymanie psów w domu może być „szkodliwe dla dobrostanu zwierząt”.

„Zamiast zakazu wyprowadzania psów, można rozważyć edukację właścicieli zwierząt w zakresie odpowiedzialnej opieki i wprowadzenie odpowiednich przepisów”.

Zgodnie z nową polityką właściciele zwierząt, którzy zostaną przyłapani na publicznym spacerowaniu z psami, otrzymają w pierwszej kolejności ostrzeżenie. Jeśli opiekun psa zostanie ponownie złapany, zostanie ukarany grzywną od 50 juanów (7 USD; 5 GBP) do 200 juanów. Trzecie naruszenie doprowadzi do konfiskaty i zabicia zwierzęcia.

W ostatnich latach konflikty i spory z udziałem psów domowych wielokrotnie trafiały na pierwsze strony chińskich gazet. W 2018 roku kobieta w mieście Hangzhou została poważnie zraniona przez właściciela psa po tym, jak próbowała odpędzić zwierzę od swojego syna. A w sierpniu br. 88-letnia kobieta w południowej prowincji Guangdong zmarła po tym, jak potknęła się o smycz.

W następstwie takich incydentów wiele miast w Chinach wprowadziło wytyczne mające na celu zminimalizowanie konfliktów. Miasto Shenzhen wprowadziło obowiązek posiadania przez zwierzęta mikroczipów, aby zachęcić do „cywilizowanego wychowywania psów”, podczas gdy nadmorskie miasto Qingdao wprowadziło politykę jednego psa dla każdego gospodarstwa domowego.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.bbc.com/news/world-asia-china-54969685”; data dostępu: 2020-11-17
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy