Wtorek 04.06.2019

Czy „Latające V” zrewolucjonizuje przemysł lotniczy?

Holenderskie linie lotnicze KLM finansują pionierski projekt który na zawsze zmieni oblicze transportu powietrznego. Koncepcyjny„Flying-V”, który w przyszłości ma zasilić flotę holenderskiego przewoźnika, będzie zużywał o 20% mniej paliwa niż Airbus A350-900, przewożąc podobną liczbę pasażerów.news.klm.comnews.klm.com

Oszałamiająca konstrukcja „Flying-V”, finansowo wspierana przez KLM, ma taką samą rozpiętość skrzydeł jak istniejące samoloty i może przewozić do 314 pasażerów.
Nazwa pochodzi od kultowej gitary elektrycznej Gibson Flying-V używanej przez wielu legendarnych muzyków ‒ od Eddiego Van Halena i Jimiego Hendrixa, po Briana Maya i Keitha Richardsa.

Koncepcyjny samolot, opracowany przez naukowców z Delft Technology University w Holandii, zwęża się ukośnie do tyłu od nosa, tworząc efektowny kształt litery V. Kabina pasażerska, ładownia i zbiorniki paliwa są wbudowane w skrzydła. Z tyłu zamontowane są dwa silniki odrzutowe turbowentylatorowe. Jego projektanci twierdzą, że ta unikalna konstrukcja zużywa o 20 procent mniej paliwa, niż inne tego typu samoloty pasażerskie.

Pieter Elbers, dyrektor naczelny KLM, odmówił ujawnienia dokładnego zakresu projektu, ale zapowiada, że Flying-V może być potencjalnym lider w dziedzinie „zrównoważonych inicjatyw lotniczych”.

„Nie możemy po prostu zelektryfikować całej floty, ponieważ zelektryfikowane samoloty stają się zbyt ciężkie ‒ nie teraz, nie za 30 lat. Musimy więc opracować nowe technologie, które zmniejszają zużycie paliwa w inny sposób. (…) „Proponowana przez nas nowa konfiguracja zapewnia pewną synergię między kadłubem a skrzydłem. Kadłub aktywnie przyczynia się do podnoszenia samolotu i powoduje mniejszy opór aerodynamiczny” ‒ powiedział CNN jeden z autorów projektu, Roelof Vos.

„Lotnictwo przyczynia się do około 2,5% globalnej emisji dwutlenku węgla, a branża wciąż się rozwija, więc naprawdę musimy patrzeć na bardziej zrównoważone samoloty” ‒ dodał.
www.tudelft.nl
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://news.klm.com/klm-and-tu-delft-join-forces-to-make-aviation-more-sustainable/”; data dostępu: 2019-06-04
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy