Poniedziałek 26.10.2020

Czy płyn do płukania jamy ustnej może inaktywować koronawirusa?

Według badań naukowych z Penn State College of Medicine, niektóre doustne środki antyseptyczne mogą inaktywować ludzkie koronawirusy. Wyniki wskazują, że płyny do płukania ust, płukanki do nosa, a nawet rozcieńczony szampon dla dzieci ‒ mogą być przydatne w zmniejszaniu wiremii lub ilości wirusa w jamie ustnej po infekcji i mogą pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2, koronawirusa powodującego COVID-19.fot. shutterstockfot. shutterstock

Craig Meyers, wybitny profesor mikrobiologii i immunologii oraz położnictwa i ginekologii, kierował grupą lekarzy i naukowców, którzy przetestowali kilka płynów do płukania jamy ustnej i nosogardzieli w warunkach laboratoryjnych pod kątem ich zdolności do inaktywacji ludzkich koronawirusów, które mają podobną strukturę do SARS-CoV- 2.

„Podczas gdy czekamy na opracowanie szczepionki, potrzebne są metody, które ograniczą  przenoszenie się wirusa” ‒ powiedział Meyers. „Testowane przez nas produkty są łatwo dostępne i często stanowią już część codziennej rutyny”.

Meyers i współpracownicy wykorzystali test do odtworzenia interakcji wirusa w jamie nosowej i ustnej z płukankami i płynami do płukania ust.

Zespół z Penn State University wystawił ludzkie komórki wątroby z mieszanymi roztworami zawierającymi HCoV-229e i płynem do płukania jamy ustnej, płynem do płukania nosa lub szamponem dla dzieci rozcieńczonym do 1%.

Testy wykazały, że wszystkie produkty skutecznie inaktywowały wirusa, chociaż skala skutków różniła się w zależności od produktu i zależała od tego, jak długo produkty były w kontakcie z wirusem.

„Przy czasie kontaktu wynoszącym 1 i 2 minuty 1-procentowy roztwór szamponu dla dzieci był w stanie inaktywować odpowiednio ponad 99% i ponad 99,9% lub więcej wirusa” - piszą naukowcy w artykule.

Spośród płukanek do jamy ustnej wiele testowanych produktów dezaktywowało 99,99% wirusa po 30 sekundach, a gdy czasy inkubacji wydłużyły się (1 i 2 minuty), naukowcy nie mogli wykryć żadnego pozostałego zakaźnego wirusa w komórkach.

Niemniej jednak żadne z tych badań nie może zagwarantować, że zobaczymy takie same wyniki w testach z udziałem ludzi. Jest też wiele rzeczy, które mogą wpłynąć na to, jak te produkty będą działać w rzeczywistych scenariuszach.

Według Meyersa wyniki są obiecujące i dodał, że następnym krokiem jest zaprojektowanie i przeprowadzenie badań klinicznych oceniających, czy produkty takie jak płyny do płukania ust mogą skutecznie zmniejszyć wiremię u pacjentów z COVID-19.

„Osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność COVID-19 i wrócą do domu na kwarantannę, mogą prawdopodobnie przekazać wirusa tym, z którymi mieszkają” ‒ powiedział Meyers, naukowiec z Penn State Cancer Institute.

„W przypadku niektórych zawodów, w tym dentystów i innych pracowników służby zdrowia, istnieje ciągłe ryzyko narażenia. Potrzebne są badania kliniczne, aby ustalić, czy te produkty mogą zmniejszyć liczbę wirusów COVID u pacjentów już zarażonych lub osób wykonujących zawody wysokiego ryzyka. (…) Nawet jeśli zastosowanie tych rozwiązań mogłoby zmniejszyć transmisję o 50%, miałoby to duży sens ”.

Badania były finansowane ze środków z Penn State Huck Institutes for the Life Sciences.
Ekologia.pl (JS)
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy