Poniedziałek 10.01.2022

Czy twój pies jest dwujęzyczny? Nowe badanie sugeruje, że psie mózgi potrafią rozróżniać języki

Wyobraź sobie, że przeprowadzasz się do nowego kraju na drugim końcu świata. Oprócz zmian geograficznych i kulturowych, kluczową różnicą będzie język. Ale czy twoje zwierzęta zauważą tą różnicę?fot. shutterstockfot. shutterstock

To pytanie dręczyło Laurę Cuaya, badaczkę mózgu z Laboratorium Neuroetologii Komunikacji na Uniwersytecie Eötvös Loránd w Budapeszcie. „Kiedy przeprowadziłam się z Meksyku na Węgry, aby rozpocząć moje badania podoktoranckie, wszystko było dla mnie nowe. Oczywiście ludzie w Budapeszcie mówią po węgiersku. Więc zupełną nowością był także język” – powiedziała. Język był również nowy dla jej dwóch psów: Kun Kun i Odin.
„Ludzie w Budapeszcie bardzo przyjaźnie podchodzą do psów. A moje psy są zainteresowane interakcją z ludźmi” – powiedział Cuaya. „Ale zastanawiam się, czy one też zauważyły, że ludzie mówią innym językiem."

Cuaya postanowiła znaleźć odpowiedź. Wraz z kolegami zaprojektowała eksperyment z 18 psami-ochotnikami – w tym jej dwoma border collie – aby sprawdzić, czy potrafią odróżnić języki. Kun Kun i Odín byli przyzwyczajeni do słuchania hiszpańskiego; pozostałe psy do węgierskiego.

Psy zostały umieszczone w rezonansie magnetycznym, słuchając fragmentu opowiadania Mały Książę. Zwierzęta usłyszały jedną wersję po hiszpańsku, a drugą po węgiersku. Następnie naukowcy przeanalizowali aktywność ich mózgów.

Attila Andics z laboratorium, w którym przeprowadzono badanie powiedział, że naukowcy szukali obszarów mózgu, które wykazywały inny wzorzec aktywności dla jednego języka niż dla drugiego.

„Znaleźliśmy obszar mózgu – wtórną korę słuchową, która jest obszarem przetwarzania wyższego poziomu w hierarchii słuchowej – który wykazywał inny wzorzec aktywności dla znanego języka i dla nieznanego języka” – powiedział Andics.

„Ta różnica wzorców aktywności w obu językach sugeruje, że mózg psa może rozróżniać te dwa języki. Jeśli chodzi o badania obrazowania mózgu, to badanie jest pierwszym, które wykazało, że mózg gatunku innego niż człowiek potrafi rozróżniać języki”.

Badacze odkryli również, że mózgi starszych psów wykazywały większe różnice w aktywności między tymi dwoma językami. Być może dlatego, że starsze psy mają większe doświadczenie w słuchaniu ludzkiego języka.

„Psy wiedzą o ludzkim języku więcej, niż się spodziewałam”, powiedziała Cuaya. „Z pewnością ta umiejętność ciągłego uczenia się w społeczeństwie daje im przewagę jako gatunku — daje im lepsze zrozumienie ich środowiska”.

„Odkryliśmy, że mózgi psów potrafią wykrywać mowę i rozróżniać języki bez żadnego wyraźnego szkolenia” – dodała. „Myślę, że to odzwierciedla, jak bardzo psy są dostrojone do ludzi”.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Linda Carroll; “Dogs understand foreign language, brain scans show”; nbcnews.com; 2022-01-10
Ocena (5.0) Oceń: