Czwartek 27.01.2022

Dawniej przez Warszawę przepływało 20 rzek. Co się z nimi stało?

Warszawa kojarzy się głównie z Wisłą. Jednak dawniej sieć hydrograficzna stolicy była znacznie bogatsza. Drna, Sadurka, Żurawka, Pólkówka, Bełcząca, Brodnia, Nalewki, Stawki, Topiel, Szeroki Dunaj  – to tylko kilka nazw rzek, które meandrowały przez Warszawę. Część z nich już nie istnieje, a niektóre nadal płyną pod ziemią. Dlaczego zniknęły?Cytadela Warszawska i rzeka Drna, Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia CommonsCytadela Warszawska i rzeka Drna, Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons

Drna przebiegała przez Wolę i była jedną z największych w mieście. Prawdopodobnie rozpoczynała swój bieg w okolicach Szczęśliwic, a później wzdłuż dzisiejszej Okopowej i koło Dworca Gdańskiego dochodziła do Cytadeli - informuje Życie Warszawy. Następnie spływała ku Wiśle. W okolicach Woli wypływała też Sadurka, która ciągnęła się aż do Służewca. Pozostałością po cieku jest Potok Służewiecki. Rudawka, nazywana też Rudawą, to częściowo skanalizowana rzeka w Warszawie. Przez lata osuszana i poddawana zabiegom melioracyjnym, obecnie praktycznie zanikła lub funkcjonuje w postaci wód podskórnych. Ciekawostką jest fakt, Trasa Toruńska S8  dociera do Wisły właśnie dawną doliną Rudawki - informuje TVN24.
Co się stało z tymi rzekami? Wyschły, poziom wód obniżył się, stawały się coraz bardziej zanieczyszczone i śmierdzące a to, co pozostało, powpuszczano w kanały. 

Niby wiadomo, że kiedyś płynęły, ale nadal pozostają w ukryciu społecznej świadomości. Teraz powstają kolejne opracowania i projekty związane z dawnymi rzekami Warszawy.

Jednym z takich projektów jest wystawa „Niech płyną! Inne rzeki Warszawy” W Muzeum Woli, która opowiada historię licznych warszawskich rzek  – poprzez dawne plany, mapy, grafiki i fotografie. Na wystawie można poznać biogramy, dostrzec pozostałości i współczesne ślady ukryte w nazwach dzielnic czy ulic.

Oprócz walorów informacyjny celem wystawy jest lepsze zrozumienie procesów zanikania rzek. Część współczesna wystawy zwraca uwagę na istotę naczyń połączonych, jakimi są sieci rzeczne. Ich degradacja nie tylko znacząco wpływa na środowisko, mikroklimat i zmiany klimatu, ale również na rozwój miast w czasie katastrofy klimatycznej. Pokazany zostanie m.in. film o Zakolu Wawerskim autorstwa Grupy Zakole (Zuzia Derlacz, Krystyna Jędrzejewska-Szmek, Ola Knychalska, Olga Roszkowska, Pola Salicka, Igor Stokfiszewski), jednym z ostatnich podmokłych ekosystemów w obszarze Warszawy czy dokumentacja fotograficzna działań Cecylii Malik i grupy Siostry Rzeki. Artystka od lat angażuje się w ochronę rzek poprzez działania artystyczno–aktywistyczne. Na wystawie będzie można zobaczyć także prace artystek/artystów i aktywistek/aktywistów: CENTRALA (Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis), Koalicja Ratujmy Rzeki, Centrum Ochrony Mokradeł / Stowarzyszenie „Chrońmy Mokradła!” (CMok), bagna.pl, Jarek Lustych, Diana Lelonek, Martyna Miller.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (5.0) Oceń: