Poniedziałek 21.01.2019

Dieta wegańska najlepsza dla sportowców

Weganizm jest najlepszą dietą dla sportowców! Dieta oparta głównie na roślinach korzystanie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, podnosi wytrzymałość i przyspiesza regenerację organizmu ‒ wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma „Nutrients”.




Venus Williams, Lewis Hamilton, David Haye i Derrick Morgan ‒ coraz więcej sportowców przechodzi na weganizm. Nie jest to wynik mody, ale celowe działanie, które ma poprawić sportowe wyniki.
”Niezależnie od tego, czy ćwiczysz na kanapie, czy bierzesz udział w Triathlonie, dieta roślinna, to potężne narzędzie poprawiające wyniki sportowe” ‒ powiedział dr Neala Barnarda z George Washington University School of Medicine.

Analiza kilkudziesięciu badań opublikowanych w czasopiśmie Nutrients wykazała, że dieta bezmięsna korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, tym samym zwiększając wydolność organizmu.

Jak się okazuje, nawet doświadczeni sportowcy są narażeni na choroby serca ‒ 44% rowerzystów lub biegaczy w średnim wieku może mieć problemy z układem krążenia.

Dieta niskotłuszczowa, w tym wegetariańska, najskuteczniej przyczynia się do odwrócenia zmian miażdżycowych ‒ twierdzą autorzy badania. W porównaniu osobami, które jedzą mięso, wegetarianie są o 32% mniej podatni na rozwój chorób sercowo-naczyniowych.

Poza tym dieta wegańska wpływa na kilka innych kluczowych czynników ‒ ciśnienie krwi, masę ciała, łatwość przechowywania glikogenu, lepsze dotlenienie tkanek, zredukowany stres oksydacyjny” ‒  czytamy w recenzji. Ponieważ dieta oparta na roślinach ma zazwyczaj wysoką zawartość węglowodanów, powinna również zapewniać niezbędną ilość energii, bardzo potrzebną przy sportach wytrzymałościowych.

Co więcej, dieta oparta na roślinach nie tylko poprawia wytrzymałość, ale wpływa także na regenerację organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym. Ze względu na wyższe spożycie witaminy C, witaminy E, beta-karotenu i innych przeciwutleniaczy, dieta oparta na roślinach może zwiększyć przepływ krwi i natlenienie tkanek, zmniejszając w ten sposób stres oksydacyjny.

Naukowcy zwracają uwagę, że weganie mogą borykać się z niedoborami witaminy B12. Jednak dzięki odpowiedniej suplementacji, dieta roślinna zapewnia wszystkie niezbędne składniki odżywcze, jakich potrzebuje sportowiec wytrzymałościowy, w tym białko, wapń i żelazo.

„Podobnie jak każdy sportowiec osoby uprawiające sporty wytrzymałościowe, potrzebują więcej kalorii niż ludzie mniej aktywni” ‒ mówi Susan Levin, mówi specjalista w dziedzinie dietetyki sportowej i dyrektor ds. edukacji żywieniowej w Komitecie Lekarzy ds. Odpowiedzialnej Medycyny. „A jeśli jedzą różnorodne produkty, w tym owoce, warzywa, zboża i fasolę, z łatwością zaspokoją wszystkie potrzeby żywieniowe."
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://health.usnews.com/wellness/fitness/articles/2019-01-11/athletes-can-thrive-on-plant-based-diets”; data dostępu: 2019-01-21
Ocena (4.0) Oceń: