Dlaczego dżdżownice wychodzą podczas deszczu?

Wtorek 10.04.2018
Dlaczego dżdżownice wychodzą na powierzchnię po deszczu? By Dodo-Bird (originally posted to Flickr as Earthworm) [CC-BY-2.0], via Wikimedia Commons Dlaczego dżdżownice wychodzą na powierzchnię po deszczu? By Dodo-Bird (originally posted to Flickr as Earthworm) [CC-BY-2.0], via Wikimedia Commons

Po ciepłych wiosennych deszczach na chodniki, trawniki i ulice masowo wypełzają dżdżownice, ginąc często pod kołami samochodów, pod butami przechodniów lub w dziobie gawrona. Po co dżdżownice udają się w tak niebezpieczną podróż?


Od wiosny do jesieni dżdżownice wychodzą na powierzchnię jedynie nocą. Można je spotkać również w pochmurne dni, gdy ziemia jest mokra i wilgotna. Tylko po co, skoro narażają się na zabójcze działanie słońca czy na atak potencjalnych wrogów. Czyż nie lepiej byłoby zakopać się głęboko w ziemi?

Dżdżownice w trakcie dżdżu nie kładą się do snu

Zwierzęta te muszą mieć poważny powód, by wychodzić na powierzchnię gleby. A tym powodem najczęściej jest deszcz. Już sama nazwa dżdżownica spokrewniona jest z ‘dżdżem’ słowem, które jest zapomnianą formą wyrazu ‘deszcz’.

To nie wyjaśnia jednak zagadki, dlaczego podczas dżdżu dżdżownice masowo wypełzają na ulice i chodniki. Jedna z najpopularniejszych teorii głosi, iż dżdżownice wychodzą na powierzchnię ziemi, w obawie przed przed utonięciem w zalanych deszczem podziemnych korytarzach. To tyle jeżeli chodzi o teorię, a jak jest w praktyce?


wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy