Sobota 07.01.2023

Dlaczego koty mruczą?

Koty domowe komunikują się z innymi kotami za pomocą gestów, takich jak rozszerzenie źrenic i drganie skóry. Ponieważ my, ludzie, źle radzimy sobie z dekodowaniem tego subtelnego języka, te domowe zwierzęta nauczyły się używać innych typów wskazówek. Mruczenie należy do tej kategorii, ale po około dziewięciu tysiącach lat wspólnego życia wciąż nie jesteśmy pewni, co to znaczy.fot. shutterstockfot. shutterstock
Koty mruczą, używając mięśni krtani i przepony, zarówno podczas wdechu, jak i podczas wydechu, chociaż nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób centralny układ nerwowy wytwarza i kontroluje te skurcze. Taksonomiści z początku XIX wieku uważali, że koty mogą mruczeć lub ryczeć, i podzieliły rodzinę kotowatych według tych zasad - „mruczące” (podrodzina Felinae) i „ryczące” (podrodzina Pantherinae).
Pozostaje pytanie: dlaczego koty mruczą?

Niekoniecznie jest to oznaka zadowolenia, jak myśli większość ludzi. Nasi futrzani towarzysze będą mruczeć do weterynarza, nawet kiedy nie są zbyt zadowoleni z faktu, że są ściskani i badani. Wręcz przeciwnie, mogą mówić: „Jestem bezbronny, pomóż mi”. Nazywamy to zachowaniem epimeletycznym, którego zwierzęta używają, aby żądać opieki i uwagi - często od matki, ale prawdopodobnie od swojego człowieczego opiekuna.

Istnieją inne teorie na temat tego delikatnego mruczenia. Po pierwsze, jego częstotliwość sprzyja gojeniu się tkanek miękkich i kości u zranionych kotów. Niektórzy weterynarze i miłośnicy kotów obserwowali koty leżące obok siebie i mruczące, gdy któryś z nich doznał kontuzji (zachowanie określane jako „terapia mruczeniem”), chociaż literatura naukowa na ten temat jest skromna. Co więcej, w swoim naturalnym otoczeniu koty spędzają dużo czasu na leżeniu, czekając na polowanie, więc mruczenie może stymulować kości, aby nie stały się słabe lub łamliwe.

Inni sugerują, że ten charakterystyczny szum jest niedawną ewolucyjną adaptacją kotów domowych, które mogą wykorzystywać relaksujący efekt, by zachęcić ludzi do opieki nad nimi i ich ochrony.

Niektóre koty mruczą, gdy jest pora posiłku. Brytyjscy naukowcy zbadali dźwięki wydawane przez koty domowe, gdy są głodne i gdy nie myślą o jedzeniu. Mruczenie nie brzmi tak samo. Kiedy koty mruczą o jedzenie, łączą swoje normalne mruczenie z nieprzyjemnym krzykiem lub miauczeniem, które brzmi trochę jak płacz ludzkiego dziecka. Kocięta mogą mruczeć, gdy mają zaledwie kilka dni. Prawdopodobnie jest to sposób na poinformowanie matek, gdzie są lub że nic im nie jest.

Niestety, nie ma danych potwierdzających jakąkolwiek hipotezę, a wiele zależy również od osobowości kota. „Każde zachowanie zależy od historii, kontekstu i oczekiwań” - mówi Tony Buffington, ekspert od kotów i weterynarz z Ohio State University. „Więc naiwnością jest myślenie, że koty mogą mruczeć tylko z jednego powodu ‒ to tak, jakby myśleć, że ludzie mogą się śmiać tylko z jednego żartu”.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://www.wired.com/2015/05/why-do-cats-purr/”; data dostępu: 2020-12-08
  2. “https://www.popsci.com/story/animals/why-do-cats-purr/”; data dostępu: 2020-12-08
Ocena (5.0) Oceń: