Środa 07.02.2024

Dlaczego koty nas liżą? Okazuje się, że mają ku temu bardzo dziwne powody

Lizanie: koty mają na tym punkcie obsesję. Badania sugerują, że dorosły kot domowy może spędzać do 8 procent czasu, pielęgnując ciało językiem. Lizanie może również odgrywać ważną rolę społeczną u kotów, przy czym dorosłe osobniki często liżą się nawzajem tuż przed kopulacją. Ale co z ludźmi: dlaczego koty liżą ludzi?Dlaczego koty liżą ludziFot. Creative Cat Studio/Shutterstock
Dobra wiadomość jest taka: nie ma dowodów na to, że Twój kot uważa to za część rytuału poprzedzającego krycie. Zła wiadomość: naukowcy i eksperci od behawioryzmu nie są do końca pewni, dlaczego Twój kot może lizać Twoją twarz lub dłoń. Chociaż nie ma ostatecznego wyjaśnienia tego zachowania, istnieje kilka teorii opisujących, dlaczego koty domowe liżą ludzi.
Teoria zaufania

Tak, istnieje prawdopodobieństwo, że kot Cię poliże, aby pokazać, że Ci ufa. Albo przynajmniej pokazać, że nie uważa Cię za poważną konkurencję. „Ten rodzaj lizania jest podobny do zachowania kota znanego jako allogrooming (pielęgnacja społeczna), które w zasadzie polega na wzajemnym pielęgnowaniu. Kot uczy się tego od swojej matki, gdy jest bardzo młodym, niewidomym i głuchym kociakiem. Zasadniczo chodzi o oczyszczenie kociaka i wzmocnienie więzi społecznych” – mówi dr David Sands, ekspert w dziedzinie psychologii zwierząt z ponad 25-letnim doświadczeniem klinicznym.

Teoria biochemiczna

Choć brzmi to skomplikowanie, w istocie jest to bardzo prosty pomysł, że kot cię polubi, ponieważ interesuje go zapach jaki wydzielasz. „Kocie kubki smakowe są niezwykle wrażliwe – potrafią wyczuć zapach naszej skóry, który może zawierać wydzielinę feromonów innych zwierząt” – mówi Sands. „Może być też tak, że masz na dłoni sól, krem nawilżający lub cokolwiek, co właśnie zjadłeś. Dla kotów są to ciekawe zapachy i lizanie pozwala im to sprawdzić.”

Terytorializm

Koty to, jak to ujął Sands, „maszyny zapachowe”. A ich ulubiony zapach? Ich własny. Tak naprawdę uwielbiają swój własny, niepowtarzalny zapach – który działa jak odcisk palca unoszący się w powietrzu – tak bardzo, że uważają, że powinien on zastąpić wszystkie inne. Jak wyjaśnia Sands, właśnie dlatego kot może się polizać po tym, jak go pogłaszczesz – „To tylko po to, żeby pozbyć się zapachu!”. „Wiele innych zachowań kotów sprowadza się do posiadania i własności. Wszystko, co robią, ma charakter bardzo terytorialny” – dodaje Sands.

„Czasami, gdy koty pielęgnują inne koty i ludzi, zlizują zapachy i zastępują je własnymi. To ich sposób na zaznaczenie i powiedzenie: „To jest moje!” Jestem twoją własnością!” Dodaje: „Ludzie zawsze myślą, że koty ocierające się o ciebie lub rzeczy, których dotykasz, wyrażają miłość. Ale tak naprawdę koty są bardzo zaborczymi osobami. Dla nich im częściej będą mogli Cię mijać i pozostawiać swój zapach, tym lepiej!”.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

Why Does My Cat Lick Me? Cat Licking Behavior Explained; https://be.chewy.com/behavior-pet-body-language-why-does-my-cat-lick-me/; data dostępu: 07-02-2024

Ocena (2.8) Oceń: