Środa 30.01.2019

Dlaczego misie koala przytulają się do drzew?

W Australii w okresie letnim jest naprawdę gorąco, a upały dokuczają wszystkim, a zwierzętom wyposażonym w futerko w szczególności. Jak koala radzą sobie z ekstremalnie wysokimi temperaturami? Przytulają się do drzewa.By Adam Monkhouse (Own work) [Public domain], via Wikimedia CommonsBy Adam Monkhouse (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

Wydaje się nieprawdopodobne, ale misie koala potrafią egzystować całe życie nie biorąc do ust ani jednej kropli wody. Całe ich zapotrzebowanie na płyny i substancje mineralne zaspokajają liście eukaliptusa. Odzwierciedleniem ich trybu życia jest nazwa − koala pochodzi z języka aborygenów i oznacza „ten, który nie pije”.

Zatem, jak koala radzą sobie podczas upałów? Misie koala przytulają się do drzew, by uregulować temperaturę organizmu – wynika z badań opublikowanych na łamach Royal Society journal Biology Letters.

Natalie Briscoe, doktorantka badająca zachowania koala zauważyła, że w zimie zwierzęta te siedzą wysoko w koronach drzew. Natomiast podczas gorącego lata koala przeprowadzają się w dolne partie drzew.

Zespół naukowców z University of Melbourne postanowił bliżej przyjrzeć się temu zjawisku i zbadać, w jaki sposób koala regulują w lecie temperaturę ciała.

W trakcie eksperymentu badacze wykorzystali kamery termowizyjne, by sprawdzić zachowania koali podczas upałów. I co się okazało? Wyniki badań pokazały, ze w trakcie upałów zwierzęta te przenoszą się na niższe, chłodniejsze partie drzew. Dlaczego? Pomiary temperatury pnia drzew wykazały, że w ciągu dnia, kiedy temperatura powietrza wynosiła 39 st. C, pień drzewa był o około 7 st. C chłodniejszy od otoczenia.

„Zaczęliśmy zastanawiać się nad tym, czy koala używają drzewa jako radiatorów (rozpraszaczy ciepła)” – powiedział dr Michael Kearney z University of Melbourne. „Kiedy zrobiliśmy zdjęcia kamerą termowizyjną było jasne, że koala – chłodzą się − siedząc na najniższych partiach drzew, mocno obejmując je nogami.” − wyjaśnił dr Kearney.

Naukowiec powiedział, że wysokie drzewa mają specyficzny mikroklimat, który pozwala przetrwać okres ekstremalnych temperatur zwierzętom, takim jak koala. To pomaga im zwiększyć swoje szanse na przeżycie. Przytulanie drzew, pomaga zwierzętom uniknąć przegrzania i nadmiernej utraty wody – przekonuje dr Kearney.
Ekologia.pl


Bibliografia

  1. “Tree-hugging koalas demonstrate a novel thermoregulatory mechanism for arboreal mammals http://rsbl.royalsocietypublishing.org/content/10/6/20140235”; data dostępu: 2016-10-02
Ocena (3.8) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl

Zobacz także

Koala wyginie?
Pasaż zakupowy