Dlaczego orły przednie nie chcą się rozmnażać?

Środa 27.06.2018
By Juan lacruz [GFDL or CC BY 3.0], from Wikimedia Commons By Juan lacruz [GFDL or CC BY 3.0], from Wikimedia Commons

To będzie słaby sezon lęgowy dla orłów przednich. Tylko trzy młode ptaki opuszczą tego lata gniazda w Karpatach. Przyczyną jest sroga zima w marcu i zjawisko kainizmu. 


Orzeł przedni bardzo rzadko występuje w naszym kraju. Dlatego tym bardziej smuci fakt, jakoby w tym roku zwierzęta te miały bardzo słabe lęgi.

„Większość par orłów przednich nie przystąpiła do lęgów z powodu nawrotu ostrej zimy w marcu. Towarzyszyły jej wtedy obfite opady śniegu, zawieje oraz duże spadki temperatur powietrza. Nie były to sprzyjające warunki do składania jaj” ‒ powiedział PAP dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

Ornitolog zwraca uwagę, że takiej sytuacji nie było od lat. W  2015 roku tylko pięć młodych orłów opuściło gniazda. Z kolei w ubiegłym roku w Karpatach z gniazd wyfrunęło 16 młodych orłów przednich. Podobnie było dwa lata temu.

Młode orły z tegorocznego lęgu powinny opuścić gniazda w drugiej połowie lipca. Ornitolog przypomina, że orły przednie składają dwa lub jedno jajo w trzeciej dekadzie marca, a wysiadywanie trwa ok. 40 dni. Niestety z gniazda wylatuje zazwyczaj jedno pisklę. U orłów występuje zjawisko kainizmu, które polega na eliminacji słabszego osobnika. Kainizm pojawia się do tygodnia po wylęgu. Rodzice nie ingerują w rywalizację potomstwa.

Ciężko spotkać orła przedniego w Polsce. W naszym kraju żyje zaledwie 35 par tych ptaków, z czego najwięcej mieszka w Karpatach (ponad 30 par). Poza Karpatami te majestatyczne ptaki można zobaczyć na Wybrzeżu Bałtyckim np. w Słowińskim Parku Narodowym.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy