Niedziela 26.04.2015

Dlaczego zebry mają paski?

Dlaczego zebry mają paski? I dlaczego paski na zebrze są czarno-białe? Po trwających dziesięciolecia sporach, ewolucyjne pochodzenie charakterystycznej sierści zebry wydaje się być wyjaśnione. Badacze z University of California odkryli, że paski mają za zadanie odstraszać roznoszące choroby owady  − donosi „Nature Communications”


Paski zebry od lat fascynują naukowców. Wcześniej sądzono, że paski są formą kamuflażu. Sam Darwin przypuszczał, że dzięki charakterystycznemu ubarwieniu zebrom łatwiej ukrywać się w wysokiej trawie. Co jest mało wiarygodne, bowiem zwierzęta te najczęściej przebywają na otwartych przestrzeniach. Zresztą każdy, kto miał okazję być na afrykańskim stepie, wie, z jaką łatwością rozpoznaje się zebry nawet z dużej odległości.

Kolejna hipoteza zakłada, że paski mają olśnić drapieżnika i utrudnić mu oszacowanie wielkości potencjalnej ofiary. Jest też teoria, która sugeruje, iż paski mogą służyć też do rozpoznawania członków własnego stada. Wielce prawdopodobne jest również, że zebry rozpoznają członków stada na podstawie układu pasków na bokach i zadach tych zwierząt, który jest niepowtarzalny u każdego osobnika. Porównać to można do układu linii papilarnych u człowieka.

Najnowsze badania z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis obalają wcześniejsze teorie. W artykule opublikowanym na łamach czasopisma „Nature Communications”, badacze przedstawili twarde dowody na to, że paski na zebrze mają za zadanie odpędzić od tych zwierząt o wiele groźniejszego przeciwnika niż lwy, lamparty czy hieny. Paski mają za zadanie zmylić roznoszące choroby owady, w tym m. in. muchy tse-tse.

Naukowcy przeanalizowali pod kątem obecności drapieżników, klimatu i występowania groźnych owadów wszelkie dostępne zdjęcia i dokumenty dotyczące tych zwierząt. Następnie, wykorzystując modele komputerowe wysnuli hipotezę, że paski mają za zadanie odstraszać gzy i muchy tse-tse.

Schematyczne odbieranie obrazu przez muchę sprawia, że dla tych owadów zebra to czarno-biała plama, na której trudno skupić wzrok – wyjaśniają badacze.

– W swoich badaniach opieraliśmy się modelowaniu statystycznym, a nie na bezpośredniej obserwacji, więc potrzeba więcej doświadczeń terenowych, by ostatecznie rozwiązać zagadkę – powiedział National Geographic głównym autor badań Timo Caro z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis.

Dlaczego coś, co działa u zebry, miałoby nie zadziałać u innych zwierząt? Claudia Wide 45-letnia Niemka, która ma stadninę koni w miejscowości Weye, pomalowała swoje konie w białe paski i przekonuje, że to naprawdę działa – odkąd jej konie przypominają zebry, są rzadziej atakowane są przez natarczywe insekty.
Bibliografia: „The function of zebra stripes” (Tim Caro, Amanda Izzo, Robert C. Reiner Jr, Hannah Walker, Theodore Stankowich) Nature Comunication, 1 kwietnia 2014 r.


Ocena (4.9) Oceń:
Pasaż zakupowy