Środa 30.08.2023

Dmuchawy do liści śmiertelnym zagrożeniem dla owadów!

Niemiecki rząd przestrzega przed użyciem dmuchaw do liści. Wszystko w trosce o owady i środowisko. Niemieckie Ministerstwo Środowiska stwierdziło, że dmuchawy do liści są zbyt głośne, zanieczyszczają powietrze i stanowią śmiertelne zagrożenie dla insektów.fot. shutterstockfot. shutterstock

Takie zalecenia są wynikiem badań, sugerujących, że w Niemczech spada gwałtownie liczba owadów. Analiza z 2017 r. sugerowała, że populacja owadów latających spadła o ponad 75% w ciągu prawie 30 lat na 60 obszarach chronionych w Niemczech.
Naukowcy nie są pewni, co spowodowało tak dramatyczne załamanie owadziej populacji Niemczech. Eksperci twierdzą, że może to być spowodowane intensywnym rolnictwem, pestycydami i zmianami klimatu.

Niemiecki rząd ogłosił we wrześniu tego roku plan działania na rzecz ochrony owadów, którego koszt szacuje się na 100 mln EUR.

W ramach tego planu rząd niemiecki będzie dążył do wzmocnienia przepisów ochrony środowiska i ograniczenia stosowania pestycydów. Kontrowersyjny glifosat do zwalczania chwastów zostanie zakazany w Niemczech do 2023 r.

Wskazówki niemieckiego ministerstwa środowiska dotyczące dmuchaw do liści to najnowszy krok w kierunku ochrony owadów.

Ministerstwo twierdzi, że dmuchawy mogą być „śmiertelne dla owadów żyjących na liściach”.

„Istnieje ryzyko, że te małe zwierzęta zostaną wchłonięte lub wysadzone w powietrze, a tym samym zginą lub doznają poważnych obrażeń” - czytamy w oświadczeniu resortu środowiska.

Podczas korzystania z dmuchaw do liści należy również wziąć pod uwagę emisję hałasu, zanieczyszczenie i szkodliwość dla gleby - powiedziała dziennikowi Augsburger Allgemeine, Silvia Bender, ekspert ds. Ochrony gatunków w ministerstwie.

Eksperci twierdzą, że owady stanowią większość stworzeń żyjących na lądzie i zapewniają kluczowe korzyści dla wielu innych gatunków, w tym dla ludzi.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://www.bbc.com/news/world-europe-50431827”; data dostępu: 2019-11-18
Ocena (4.0) Oceń: